Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Oficiali libanezi şi israelieni de rang înalt au dezminţit joi că Israelul şi-a retras o parte din forţele armate din sudul ocupat al Libanului, aşa cum afirmase un reprezentant al Departamentului de Stat de la Washington, consemnează Agerpres.
Israelul şi Libanul discută o propunere susţinută de SUA privind retrocedarea de către armata israeliană a unei părţi din teritoriul ocupat în contextul războiului cu gruparea şiită pro-iraniană Hezbollah, iar propunerea unei „zone pilot” a fost dezbătută la ultima rundă de negocieri bilaterale mediate de americani.
Oficialul din Departamentul de Stat susţinuse că „Israelul a făcut deja un pas concret retrăgându-se dintr-o parte a zonei sale tampon”, ca „o demonstraţie semnificativă a bunei-credinţe faţă de guvernul legitim al Libanului”. El a adăugat că forţele armate libaneze „ar trebui acum să avanseze şi să elimine verificabil armamentul şi infrastructura teroriştilor”. „Acest model va fi repetat în întreg sudul Libanului, permiţând revenirea în siguranţă a familiilor strămutate, reconstrucţia sudului şi restabilirea suveranităţii libaneze concrete”, a mai spus el.
Aşa-numita zonă-tampon este o suprafaţă mare din sudul Libanului, ocupată de Israel la nord de frontieră, pe o adâncime de circa 10 km, de unde populaţia a fost expulzată şi unde au avut loc raiduri în sate şi distrugeri de clădiri. Israelul susţine că îşi apără astfel comunităţile din nordul propriului său teritoriu de atacurile Hezbollah.
Un oficial israelian a negat că ar fi avut loc orice fel de retragere şi a precizat că Israelul nu are astfel de intenţii în legătură cu zona respectivă.
David Mencer, purtător de cuvânt al guvernului israelian, a declarat presei că orice „redesfăşurare” a armatei se va face doar după demilitarizarea sudului Libanului şi după dezarmarea Hezbollah.
Armata israeliană a comunicat că poziţia forţelor din zonă nu s-a modificat.
Premierul israelian Benjamin Netanyahu a declarat de asemenea de mai multe ori că nu va avea loc o retragere.
Un militar libanez cu grad mare a afirmat că evoluţiile de pe teren din ultimele zile „indică opusul unei retrageri”. Israelul apără zona tampon de orice intruziuni, inclusiv ale armatei libaneze, a arătat el.