Home » Articole » Președintele PNL Iași: Ministrul Radu Miruță trebuie sa-și ceară scuze urgent pentru declarațiile admirative de astăzi la adresa dictatorului Nicolae Ceaușescu

Președintele PNL Iași: Ministrul Radu Miruță trebuie sa-și ceară scuze urgent pentru declarațiile admirative de astăzi la adresa dictatorului Nicolae Ceaușescu

6988
Președintele PNL Iași: Ministrul Radu Miruță trebuie sa-și ceară scuze urgent pentru declarațiile admirative de astăzi la adresa dictatorului Nicolae Ceaușescu
sursa foto: Inquam Photos/ Bogdan Buda
Ascultă articolul

Deputatul PNL Alexandru Muraru a condamnat în termeni duri afirmațiile ministrului Apărării, Radu Miruță, care într-un interviu la Digi24 a declarat că, după regimul Ceașescu, „România o duce mai bine astăzi”.

„Explicațiile ministrului Apărării privind posibilitatea de a considera regimul și figura lui Nicolae Ceaușescu drept patriotice sunt profund problematice și nu pot rămâne fără o reacție fermă.

- articolul continuă mai jos -

Nu m-am așteptat ca un ministru tânăr și unul din liderii USR să relativizeze într-un asemenea mod un criminal odios ca Nicolae Ceaușescu și să legitimeze un regim care a subjugat un popor pentru aproape jumătate de secol.

Cum se uită militarii români și ce model iau de la un ministru care conduce acvititate Ministerului Apărării și care consideră ca Ceaușescu a fost patriot? Ce putere a exemplul personal primesc ei din partea unui ministru care face asemenea afirmații ce ultragiază suferința victimelor regimului comunist?

Un lider politic nu poate fi patriot atunci când își înfometează, reprimă și ucide propriul popor. Acesta este un principiu moral elementar, nu o chestiune de nuanță sau interpretare. Regimul Ceaușescu a însemnat dictatură, teroare, lipsuri extreme și distrugerea sistematică a demnității umane. Orice tentativă de relativizare sau valorizare pozitivă a acelui regim ultragiază memoria victimelor comunismului și riscă să încurajeze elogierea dictatorilor.

În acest context, consider că ministrul Apărării are obligația publică de a-și cere scuze și de a se disocia clar de orice formă de nostalgie sau reabilitare simbolică a regimului comunist. Primitivismul istoric și analfabetismul civic reprezintă o catastrofă pentru clasa politică din România, mai ales atunci când se manifestă la nivel guvernamental.

Am văzut deja exemple rușinoase de discurs public tributar unei nostalgii totalitare de prost gust, de la ministrul Agriculturii, Florin Barbu, la Mihai Chirica, care s-au făcut public de râs prin poziționări incompatibile cu valorile democratice. Tocmai de aceea, domnul Miruță ar trebui să înțeleagă gravitatea momentului și să revină fără echivoc asupra propriilor afirmații.

Este cu atât mai grav cu cât, la doar o zi după ce vorbea, pe scena din Piața Unirii, despre un set de valori care ar lipsi clasei politice din România, domnul Miruță demonstrează că nu se află încă în rândul acelora pentru care condamnarea regimului comunist și a celor care l-au condus și susținut reprezintă o valoare fundamentală.

Nicolae Ceaușescu a fost judecat cu acuzații oficiale, iar statul român a condamnat regimul comunist printr-un raport oficial.

Peste 60.000 de victime, subminarea puterii de stat prin organizarea de acţiuni armate împotriva poporului şi a puterii de stat, subminarea economiei naţionale, încercarea de a fugi din ţară pe baza unor fonduri de peste un miliard de dolari depuse la bănci străine, toate acestea au fost acuzații oficiale aduse lui Ceaușescu în 1989.

Îi reamintesc domnului ministru ca potrivit noii legislatii, fapta persoanei de a promova, în public, cultul persoanelor vinovate de săvârşirea unor infracţiuni de genocid reprezintă infracțiune și se pedepsește cu închisoare.

Memoria victimelor comunismului nu este negociabilă. Democrația nu se construiește pe ambiguități morale”, a scris Alexandru Muraru pe Facebook.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole