Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Lanceria.io, un marketplace pentru freelanceri construit de trei români pe tehnologia blockchain și susținut de inteligența artificială, anunță listarea monedei virtuale românești LANC. Fondatorii companiei nu au răspuns întrebărilor G4Media.ro legate de modul de funcționare a platformei.
Citește integral pe economedia.ro
uite asa vor crede unii ca se vor imbogati peste noapte nefacand nimic , sau reinventand roata
de ce nu ar fi platiti freelancerii direct in euro sau dolari si trebuie altceva la mijloc? ca taxele tot trebuiesc platite
De ce crezi tu ca actualii miliardari ai Romaniei au facut ceva sau au muncit pt banii pe care i-au facut, tot un scam a fost.
Legat de taxe ai dreptate, pot fi mai mari chiar daca citesti legea si o interpretezi in defavoarea ta 🙂
Andrei, investeste 5000 lei in crypto.
Cel mai probabil o sa ii pierzi. Asta e riscul.
Dar, exista o mica sansa ca peste 10 ani sa ma cauti sa imi multumesti.
Este ilegal să plătești angajații sau pe oricine în acest mod. Aceasta nu este o monedă, este un activ financiar fictiv, de fapt o bucățică de cod. Nu se explică nicăieri cum funcționează, pe bază de proof of work sau proof of stake? Cât sunt comisioanele de tranzacționare și cam câtă energie consumă jucăria asta, numită pompos și fals monedă.
Practic, G4Media promovează direct o înșelăciune. Ar trebui ca BNR și ANPC să intervină, până nu crește numărul de victime.
A propos, freelancerii nu au angajatori, că termenul desemnează pe cei care lucrează pe cont propriu.
Nota 4, G4Media!
Deci, @DS, dacă alții au furat, asta justifică și înșelătoria asta? Mă simt înșelat și de G4Media și nu știu cum să îmi iau banii donați pentru “jurnalism de calitate” înapoi.
@MVM nu este 100% inselatorie, probabil 10% din proiecte asa dar in rest sa stii ca se munceste foarte mult si se creaza foarte multe joburi, nu inteleg de ce Romania nu incearca sa atraga firmele care lucreaza in Blockchain aici pentru ca oamenii deja lucreaza dar sunt platiti in alte tari sau prin diverse metode. In afara de Bitcoin toate celelalte token-uri sunt pentru a asigura finantarea proiectului si tu dai bani pentru ca tu crezi in tehnologia lor si ei iti dau un token digital la schimb. Faptul ca niste speculatori pierd bani ma doare undeva.
Derapaj G4Media!
Dincolo de faptul că este un articol publicitar, nemarcat ca atare, promovează un produs fals. Crriptomonedele nu sunt, de fapt, monede, pentru că nu poți plăti nicăieri cu ele și nu au nimic din trăsăturile și funcțiile unei monede. O denumire folosită deceptiv, practic este o înșelăciune. Angajații nu pot fi plătiți cu așa ceva, este ilegal.
Dacă a avut “runde de finanțare” este activ financiar, nu monedă, și ar trebui supus regulilor privind ofertele publice de valori mobiliare.
Tu faci parte din aia carora le e frica sa bage bani in cripto dar ii atrage fenomenul. Lasa institutiile statului sa traga semnale si pe fiecare ce ii duce capul cu banii lor. Pt tine doar niste balls.
@DS. Te bagi în seamă sau ești dintre beneficiarii acestei înșelătorii? Întâmplător am tangență cu anumite instituții ale statului.
Nu poate să mă atragă o schemă piramidală, așa cum nu m-atras niciodată un câștig rapid gen Caritas sau FNI dar am investit și investesc în afaceri serioase și legale.
Am cumparat de mai multe ori servicii folosind criptomonede.
@MVM sunt doar pasionat, la 899 de cititori ai articolului nu influentezi nimic, am ceva crypto dar putin, pana in 50K. Pe mine cel mai mult ma supara shitcoin-ul lui Isarescu numit leu care de la ultima marire de salariu din 2019 s-a depreciat grav. Toti zic inflatie 2-3%, e pe dreaq, probabil la nivel macro asa e dar la nivelul meu de om obisnuit cum e? Sa faca si o inflatie care sa se raporteze doar la ce consuma omul obisnuit, ajungi sa dai tot venitul pe mancare si utilitati. Legat de crypto sfatul meu pt cine e atras sa cumpere cand piata este mai jos, eventual lunar de sume mici, poate de prima de craciun sa nu isi mai ia traditionala „plasma” ca nu are ce sa faca cu ea si genereaza doar pierderi. Salariul in perioada in care traim nu mai inseamna nimic. Intre crypto si bursa nu este nici o diferenta. Poti sa cumperi Apple la 1000$ si sa nu mai scoata nici un telefon de succes si te trezesti ca in 3 ani din 1000 mai ai 300. Pe bursa romaneasca te c@ci in ea, nu exista nici o reglementare si se manipuleaza mai rau ca pe crypto asa ca imi bag banii in ce vreau eu cu mentiunea ca nu ma imprumut, nu dau banii familiei ci doar pe cei care i-as fi dat pe prostiile care fac bogate doar marile corporatii, merge si un tel de 300Eur.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Liga_Ap%C4%83r%C4%83rii_Na%C8%9Bional-Cre%C8%99tine
Pe ei, Murare!
MVM prietene,ai probleme serioase la mansarda.Eu zic sa stai de vorba cu un psiholog.
Adică, cine se întreabă dacă e o înșelătorie, e nebun? Psihologii nu se ocupă de mansardă, mai degrabă psihiatrii și trebuie să fii nebun de legat să crezi că banii pot fi creați de oricine. Am atras atenția, civilizat, că articolul promovează ceva nerealist și că e plin de inepții gen “freelanceri plătiți de angajatori” sau lipsa pretinsă de comisioane.