Home » Articole » Miniștrii ucraineni Dmitro Kuleba și Oleksii Reznikov vin la București pentru o conferință despre securitatea la Marea Neagră și o ședință a trilateralei România – Ucraina – Republica Moldova

Miniștrii ucraineni Dmitro Kuleba și Oleksii Reznikov vin la București pentru o conferință despre securitatea la Marea Neagră și o ședință a trilateralei România – Ucraina – Republica Moldova

Miniștrii ucraineni Dmitro Kuleba și Oleksii Reznikov vin la București pentru o conferință despre securitatea la Marea Neagră și o ședință a trilateralei România – Ucraina – Republica Moldova
Sursa foto: Dmitro Kuleba / Twitter
Ascultă articolul

Ministrului afacerilor externe al Ucrainei, Dmitro Kuleba, și ministrul apărării al Ucrainei, Oleksii Reznikov, vin joi la București pentru a participa la prima Conferință privind Securitatea regiunii Mării Negre sub egida Platformei Internaționale Crimeea, potrivit unui comunicat al Ministerului de Externe.

Evenimentul va fi găzduit de către ministrul Bogdan Aurescu, cu sprijinul ministrului apărării Angel Tîlvăr. În marja reuniunii, cei doi miniștri de externe vor avea consultări bilaterale.

- articolul continuă mai jos -

Tot joi, 13 aprilie, va avea loc Trilaterala România – Ucraina – Republica Moldova, axată pe teme de securitate. La reuniune vor participa ministrul de externe al Republicii Moldova, Nicu Popescu, și ministrul apărării al Republicii Moldova, Anatolie Nosatîi.

La finalul ședinței, cei șase oficiali vor susține declarații comune de presă.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole