Home » Analize » Lionel Messi a donat jumătate de milion de euro spitalelor din Argentina pentru lupta împotriva COVID-19

Lionel Messi a donat jumătate de milion de euro spitalelor din Argentina pentru lupta împotriva COVID-19

Lionel Messi a donat jumătate de milion de euro spitalelor din Argentina pentru lupta împotriva COVID-19
sursa foto: Facebook/ Leo Messi
Ascultă articolul

Starul Lionel Messi, căpitanul echipei de fotbal FC Barcelona şi al selecţionatei Argentinei, a donat o jumătate de milion de euro spitalelor din ţara sa natală, pentru susţinerea eforturilor profesioniştilor din domeniul sănătăţii, aflaţi în prima linie a luptei cu noul coronavirus, informează EFE, citată de Agerpres.

Donaţia s-a făcut prin intermediul Fundaţiei Lionel Messi, după ce jucătorul campioanei Spaniei a decis să se alăture campaniei „‘Împreună pentru Sănătate Argentina”, promovată de Fundaţia Garrahan.

- articolul continuă mai jos -

„Suntem foarte bucuroşi pentru această recunoaştere a muncii noastre, permiţându-ne să ne continuăm angajamentul faţă de sănătatea publică argentiniană”, a declarat directorul executiv al Fundaţiei Garrahan, Silvia Kassab.

Bani oferiţi de Messi au fost destinaţi cumpărării de „materiale de protecţie pentru profesioniştii din domeniul sănătăţii” şi de echipamente pentru a face faţă pandemiei de coronavirus”, între care ventilatoare mecanice, monitoare cu mai mulţi parametri, pompe de perfuzie şi alte echipamente, livrate spitalelor din provinciile Santa Fe şi Buenos Aires.

Lionel Messi, sextuplu câştigător al Balonului de Aur, a făcut şi alte donaţii importante spitalelor din Argentina, în ultimele luni.

Sursa foto: Facebook/ Leo Messi

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole