Home » Sport 2024 » UPDATE Jordan Chiles, prima reacție după decizia TAS în favoarea Anei Bărbosu: “Îmi iau acest timp pentru a mă retrage de pe rețelele de socializare”

UPDATE Jordan Chiles, prima reacție după decizia TAS în favoarea Anei Bărbosu: “Îmi iau acest timp pentru a mă retrage de pe rețelele de socializare”

UPDATE Jordan Chiles, prima reacție după decizia TAS în favoarea Anei Bărbosu: “Îmi iau acest timp pentru a mă retrage de pe rețelele de socializare”
Photo by Gabriel BOUYS / AFP
Ascultă articolul

UPDATE Federația de Gimnastică din SUA a reacționat după decizia TAS și este alături de Jordan Chiles. Aceasta susține că sportiva a fost supusă unor “atacuri consistente” pe tot parcursul procesului, total lipsite de temei, pe rețelele de socializare. Niciun sportiv nu ar trebui să fie supus unui asttel de tratament”, arată federația americană.

- articolul continuă mai jos -

știrea inițială

Gimnasta din SUA Jordan Chiles a reacționat după ce a pierdut medalia de bronz, în urma deciziei de sâmbătă seară a Tribunalului de Arbitraj Sportiv (TAS).

TAS a decis ca gimnasta Ana Maria Bărbosu să ia medalia de bronz la Jocurile Olimpice.

“Îmi iau acest timp pentru a mă retrage de pe rețelele sociale pentru binele sănătății mele mintale. Vă mulțumesc”, a postat Jordan Chiles pe Instagram.

Context

Federația Română de Gimnastică si Comitetul Olimpic Român Sportiv au depus memorii la Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS). Șapte ore ar fi durat audierile, arăta Federația Română de Gimnastică, citând declarația avocatului care le-a reprezentat pe Sabrina Voinea și Ana Maria Bărbosu.

De altfel, avocatul Sabin Gherdan era optimist la finalul audierilor și susținea că cele două sportive din România pot obține bronzul.

Ana Maria Bărbosu și Sabrina Voinea au ocupat, inițial, locurile 4 și 5 în finala de la sol, ambele având nota 13.700.

Ana Maria Bărbosu pierduse, dramatic, medalia de bronz, în finala la sol, la Jocurile Olimpice de la Paris, după contestația făcută de gimnasta din SUA, Jordan Chiles. Jordan Chiles primise, inițial, 13.666, însă după contestație, sportiva a obținut nota 13.766. Sabrina Voinea, sportiva de la CSM Constanța, a făcut și ea contestație, însă a rămas cu aceeași notă, 13.700.

Știri video

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole