Home » Analize » Institutul american pentru Studiul Războiului: Kremlinul a continuat miercuri să se pregătească pentru un posibil atac cu rachete sub steag fals în Transnistria / Forțele ruse și transnistrene și-au sporit gradul de pregătire

Institutul american pentru Studiul Războiului: Kremlinul a continuat miercuri să se pregătească pentru un posibil atac cu rachete sub steag fals în Transnistria / Forțele ruse și transnistrene și-au sporit gradul de pregătire

Institutul american pentru Studiul Războiului: Kremlinul a continuat miercuri să se pregătească pentru un posibil atac cu rachete sub steag fals în Transnistria / Forțele ruse și transnistrene și-au sporit gradul de pregătire
Foto: Trupe ruse la paradă în Transnistria / Novosti PMR
Ascultă articolul

Institutul american pentru Studiul Războiului (ISW) a publicat o evaluare a evenimentelor întâmplate în Transnistria miercuri, pe 27 aprilie, precizând că Rusia a continuat să pregătească bombardamente sub steag fals în regiunea moldovenească ocupată de separatiști pro-ruși, pentru a da apoi vina pe Ucraina pentru atac.

„Kremlinul a continuat să se pregătească pentru un probabil atac cu rachete sub steag fals împotriva teritoriului moldovenesc Transnistria, ocupat ilegal de forțele rusești. Reprezentanții ruși din Transnistria au afirmat în mod fals că forțele ucrainene se pregătesc să atace Transnistria, iar serviciile de informații ucrainene au raportat că forțele rusești se pregătesc să efectueze un atac cu rachete asupra Transnistriei și să dea vina pe Ucraina. Forțele ruse și transnistrene și-au sporit, de asemenea, gradul de pregătire pentru posibile operațiuni în ultimele 24 de ore”, scrie ISW.

- articolul continuă mai jos -

De asemenea, experții de la Institutul american pentru Studiul Războiului au susținut că există posibilitatea ca Rusia să implice Transnistria în războiul din Ucraina, bombardând teritoriile ucrainene din regiunea moldovenească controlată de separatiști pro-ruși.

„Este posibil ca Rusia să intenționeze să implice Transnistria în războiul din Ucraina pentru a utiliza forțele de rezervă (limitate) ale Transnistriei sau pentru a lansa atacuri și a bombarda Ucraina de pe teritoriul transnistrean. Kremlinul ar putea alternativ să încerce să destabilizeze Moldova însăși pentru a crește tensiunile în Moldova și în România vecină și pentru a exercita o presiune suplimentară asupra NATO, încercând eventual să reducă sprijinul militar occidental acordat Ucrainei fie prin devierea forțelor NATO către România, fie prin amenințarea cu o escaladare mai amplă.

Artileria concentrată permite probabil avansuri limitate ale Rusiei în estul Ucrainei, deși forțele rusești continuă să se lupte pentru a străpunge apărarea ucraineană pregătită”, mai indică ISW.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole