Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
După 20 de ani încununați de succes la RedBull Racing, Helmut Marko a părăsit lumea Formulei 1, iar fostul pilot spune că în 2026 marea surpriză ar putea veni din partea Williams. De asemenea, austriacul merge pe mâna lui Lando Norris pentru un nou titlu mondial în Marele Circ.
Etapa din Abu Dhabi a fost ultima nu doar din sezonul 2025, ci și ultima pentru Helmut Marko în poziția de consilier sportiv al echipei din Milton Keynes.
Va fi pentru prima dată în ultimii 20 de ani când Marko nu se va afla la Melbourne alături de echipa RedBull.
Aflat acum în afara fenomenului, Helmut a vorbit cu postul de televiziune austriac ORF despre așteptările pentru sezonul 2026 din F1.
Printre altele, fostul oficial RedBull crede că Lando Norris are toate șansele să-și păstreze titlul mondial în 2026, dar și că marea surpriză ar putea veni din partea celor de la Williams.
„Așadar, ar putea fi din nou Lando Norris”, a spus Helmut atunci când a fost întrebat pe cine vede campion mondial la sfârșitul anului.
De asemenea, austriacul face și un pariu îndrăzneț: „Am auzit că și Williams face progrese considerabile”, a spus Helmut, citat de f1oversteer.com.
Marko îl nominalizează și pe George Russell ca un posibil candidat pentru titlul mondial, iar asta în condițiile în care se tot vorbește despre faptul că motorul Mercedes ar fi cu un pas înaintea rivalelor.
„Dacă George Russell vrea să fie în frunte, trebuie să pună asta în practică acum și să lupte pentru Campionatul Mondial”, a adăugat Helmut Marko.