Home » Articole » FMI vine în România pentru vizita periodică

FMI vine în România pentru vizita periodică

FMI vine în România pentru vizita periodică
Foto: Fondul Monetar International foto / imf.org
Ascultă articolul

O delegație a Fondului Monetar Internațional (FMI) vine în România în luna februarie pentru vizita periodică, potrivit unui comunicat al instituției. Vizita va avea loc la începutul lunii februarie.

Geoff Gottlieb, reprezentant regional al FMI pentru Europa Centrală, de Est și de Sud-Est, a declarat joi că ”o misiune a FMI va vizita Bucureștiul în perioada 3-7 februarie 2025, pentru a efectua o vizită periodică a personalului. Echipa Fondului se va întâlni cu reprezentanții noului Guvern român și ai Băncii Naționale a României pentru a analiza evoluțiile economice și financiare recente și pentru a actualiza perspectivele macroeconomice”.

- articolul continuă mai jos -

Misiunea FMI va fi condusă de Joong Shik Kang, care l-a înlocuit pe dl Jan Kees Martijn ca șef al misiunii în România. Martijn a fost repartizat pe un nou post, în conformitate cu politicile interne ale FMI.

Joong Shik Kang, cetățean sud-coreean, este în prezent șeful misiunii pentru România și Grecia. Anterior, a fost șeful misiunii pentru Hong Kong SAR și șeful adjunct al misiunii în China. Înainte de aceasta, a fost asistent al directorului din cadrul Departamentului Asia și Pacific și șef de misiune în Republica Insulelor Marshall.

El a studiat economia la Universitatea Națională din Seul și deține un doctorat în economie de la Universitatea din Wisconsin-Madison.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole