FC Rapid a învins-o pe FCSB cu 2-0 în etapa a doua…

sursa foto: Facebook. FCSB

FC Rapid a învins-o pe FCSB cu 2-0 în etapa a doua a Superligii/ FCSB, fără victorie în noul sezon

FC Rapid Bucureşti a învins-o pe FCSB cu scorul de 2-0 (2-0), duminică seara, pe Stadionul Rapid-Giuleşti, într-un meci din etapa a doua a Superligii de fotbal, transmite Agerpres.

Echipa antrenată de Adrian Mutu s-a impus prin golurile marcate de Marko Dugandzic (19) şi Cristian Săpunaru (40). Croatul Dugandzic a marcat la primul său meci în tricoul Rapidului, cu capul, din centrarea lui Alex Ioniţă II. Săpunaru a înscris în urma unei faze fixe: Antonio Sefer a centrat din lovitură liber, Dugandzic a recentrat în centrul careului, iar Săpunaru a marcat cu stângul.

FCSB a avut o ocazie mare de a înscrie în prima repriză, însă Ianis Stoica (33) a ratat singur cu portarul, fiind blocat în ultimul moment de Săpunaru.

Oaspeţii au fost mai periculoşi în debutul reprizei secunde, însă loviturile de cap trimise de Iansi Stoica (48) şi Florin Tănase (52) au fost imprecise.

Valentin Costache a avut două oportunităţi notabile, dar şutul său a fost apărat de portarul Ştefan Târnovanu (65), iar apoi a fost deposedat in extremis de Dawa (72).

La Rapid a debutat şi francezul Jeyson Papeau, în min. 75.

La FCSB, mijlocaşul Darius Olaru, intrat la pauză, a părăsit terenul accidentat în min. 75.

Rapid a obţinut primele puncte în acest sezon, în timp ce FCSB nu are nicio victorie în trei meciuri jucate, egal (1-1 cu ”U” Cluj) şi eşec (0-2 cu Rapid) în campionat, înfrângere (0-1 cu Saburtalo) în Europa Conference League.