Home » Articole » Expoziție dedicată Reginei Maria la Cazinoul din Constanța, din martie

Expoziție dedicată Reginei Maria la Cazinoul din Constanța, din martie

Expoziție dedicată Reginei Maria la Cazinoul din Constanța, din martie
sursa foto: Info Sud-Est
Ascultă articolul

Cazinoul din Constanța anunță o expoziție dedicată Reginei Maria, care se va deschide în luna martie, în Sala Oglinzilor, transmite Info Sud-Est. 

  • EA: Regina și Marea va aduce în fața publicului iubitor de artă și istorie un concept expozițional unic, care explorează relația profundă dintre Regina Maria, cea mai iubită suverană a României, și Marea Neagră, pe malurile căreia Regina s-a bucurat de unele dintre cele mai frumoase momente ale vieții sale”, transmite echipa Cazinoului.
- articolul continuă mai jos -

În premieră de la inaugurarea din mai 2025, Cazinoul din Constanța, emblemă pentru arhitectura antebelică Art Nouveau și clădirea simbol a României de pe litoralul Mării Negre, va găzdui o expoziție dedicată Reginei Maria și relației speciale pe care aceasta a avut-o cu marea. Expoziția are loc la 100 de ani de la construirea reședinței regale de la Mamaia, conform sursei citate.

„Expoziția EA: Regina și Marea va aduce în fața publicului, în premieră, o serie de obiecte personale ale Reginei Maria care vor recrea atmosfera intimă a reședințelor de la malul mării, obiecte decorative, vestimentare, bijuterii sau alte obiecte de uz personal. De asemenea, printre exponate se vor număra și o serie de obiecte de artă, împrumuturi din colecții particulare, dar și din colecții muzeale”, a mai transmis Cazinoul din Constanța.

Citește integral pe Info Sud-Est. 

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole