Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Premierul Ilie Bolojan a declarat joi într-un interviu pentru G4Media că nici el și nici reprezentanții săi nu au negociat cu liderii AUR sau cu parlamentari nemulțumiți din AUR. El a mai spus că ”nu luăm în calcul o astfel de situație”, când a fost întrebat dacă ar putea să facă o nouă majoritate cu AUR.
Declarațiile președintelui PNL au venit după ce Sorin Grindeanu a spus că ”lideri PNL trimite bezele către AUR”. PSD a votat în ultimele luni alături de AUR atât la moțiunea simplă împotriva ministrului Mediului, Diana Buzoianu, cât și la un amendament la legea bugetului.
”Baza colaborării unei coaliții este respectul între parteneri și respectarea înțelegerilor și a intereselor țării”, a mai spus premierul Bolojan.
Cristian Pantazi: În cazul în care PSD rupe coaliția, luați în calcul crearea unei majorități cu AUR?
Ilie Bolojan: Întotdeauna când am fost într-o coaliție, am respectat regulile jocului. Și, deci, nu am căutat să negociez cu alții pentru a forma alte majorități. Și nu au fost niciun fel de negocieri între mine și reprezentanți ai AUR, între PNL, de exemplu, și AUR în această perioadă și nu luăm în calcul o astfel de situație.
Dar la noi speculațiile și încercarea de a pune etichete sunt foarte mari. Dacă vă aduceți aminte zilele trecute, unii mai că m-ar fi mutat la USR. Când nu a mai convenit această placă, acum încearcă să mă mute la AUR. Nu există niciun fundament în astfel de situații și baza colaborării unei coaliții este respectul între parteneri și respectarea înțelegerilor și a intereselor țării care ne-a acordat această onoare de a face ceea ce trebuie într-o anumită perioadă de timp.
Cristian Pantazi: Dar discuții cu parlamentari din AUR care sunt eventual nemulțumiți de partid ați avut dvs. sau reprezentanții dvs? A apărut acest zvon cu domnul Mohamad Murad
Ilie Bolojan: Eu nu am avut astfel de discuții și nu am știință de așa ceva. Când te duci în Parlament, te întâlnești pe holuri, ești coleg cu parlamentarii de la toate partidele. Mi se pare o atitudine de respect, de a da mâna cu oamenii, de a saluta, de a întreba dacă te sună cineva. Este o chestiune de normalitate. Dar una este să dialoghezi cu cineva în logica parlamentară și a unei minime colegialități și a respectului, și alta este să te apuci să faci tranzacții politice. Sunt lucruri total diferite.
Citește și:
ca.catzu????? memorie de pnlist