Home » Articole » EXCLUSIV VIDEO: Ilie Bolojan: ”Nu au fost nici un fel de negocieri cu AUR. Nu luăm în calcul o astfel de situație. Întotdeauna am respectat regulile jocului când am fost într-o coaliție”

EXCLUSIV VIDEO: Ilie Bolojan: ”Nu au fost nici un fel de negocieri cu AUR. Nu luăm în calcul o astfel de situație. Întotdeauna am respectat regulile jocului când am fost într-o coaliție”

745
Sursa foto: captură video
Ascultă articolul

Premierul Ilie Bolojan a declarat joi într-un interviu pentru G4Media că nici el și nici reprezentanții săi nu au negociat cu liderii AUR sau cu parlamentari nemulțumiți din AUR. El a mai spus că ”nu luăm în calcul o astfel de situație”, când a fost întrebat dacă ar putea să facă o nouă majoritate cu AUR.

Declarațiile președintelui PNL au venit după ce Sorin Grindeanu a spus că ”lideri PNL trimite bezele către AUR”. PSD a votat în ultimele luni alături de AUR atât la moțiunea simplă împotriva ministrului Mediului, Diana Buzoianu, cât și la un amendament la legea bugetului.

- articolul continuă mai jos -

”Baza colaborării unei coaliții este respectul între parteneri și respectarea înțelegerilor și a intereselor țării”, a mai spus premierul Bolojan.

  • Fragmentul din interviu:

Cristian Pantazi: În cazul în care PSD rupe coaliția, luați în calcul crearea unei majorități cu AUR?

Ilie Bolojan: Întotdeauna când am fost într-o coaliție, am respectat regulile jocului. Și, deci, nu am căutat să negociez cu alții pentru a forma alte majorități. Și nu au fost niciun fel de negocieri între mine și reprezentanți ai AUR, între PNL, de exemplu, și AUR în această perioadă și nu luăm în calcul o astfel de situație.

Dar la noi speculațiile și încercarea de a pune etichete sunt foarte mari. Dacă vă aduceți aminte zilele trecute, unii mai că m-ar fi mutat la USR. Când nu a mai convenit această placă, acum încearcă să mă mute la AUR. Nu există niciun fundament în astfel de situații și baza colaborării unei coaliții este respectul între parteneri și respectarea înțelegerilor și a intereselor țării care ne-a acordat această onoare de a face ceea ce trebuie într-o anumită perioadă de timp.

Cristian Pantazi: Dar discuții cu parlamentari din AUR care sunt eventual nemulțumiți de partid ați avut dvs. sau reprezentanții dvs? A apărut acest zvon cu domnul Mohamad Murad

Ilie Bolojan: Eu nu am avut astfel de discuții și nu am știință de așa ceva. Când te duci în Parlament, te întâlnești pe holuri, ești coleg cu parlamentarii de la toate partidele. Mi se pare o atitudine de respect, de a da mâna cu oamenii, de a saluta, de a întreba dacă te sună cineva. Este o chestiune de normalitate. Dar una este să dialoghezi cu cineva în logica parlamentară și a unei minime colegialități și a respectului, și alta este să te apuci să faci tranzacții politice. Sunt lucruri total diferite.

  • Rămâi pe G4Media pentru interviul integral cu premierul Ilie Bolojan

Citește și:

EXCLUSIV INTERVIU: Ilie Bolojan anunță că guvernul va scădea ”foarte probabil” acciza la carburanți săptămâna viitoare / Avem supraproducție de benzină, nu interzicem exportul

EXCLUSIV INTERVIU Ilie Bolojan: Legea pensiilor militare e gata în 2 săptămâni. Va crește vârsta de pensionare treptat pentru angajații din Armată, Interne și serviciile secrete

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.