Home » Analize » Elon Musk: UE ar trebui să fie condusă de un președinte ales direct / ”Comisia UE ar trebui desființată”

Elon Musk: UE ar trebui să fie condusă de un președinte ales direct / ”Comisia UE ar trebui desființată”

18228
Elon Musk: UE ar trebui să fie condusă de un președinte ales direct / ”Comisia UE ar trebui desființată”
Sursa foto: Jaap Arriens / Zuma Press / Profimedia
Ascultă articolul

Omul de afaceri american Elon Musk a declarat, într-un mesaj publicat pe platforma X, că Uniunea Europeană ar trebui să renunțe la actualul său executiv – Comisia Europeană – în favoarea unui organism ales, iar președintele UE să fie ales direct, scrie Mediafax.

„Comisia UE ar trebui desființată în favoarea unui organism ales, iar președintele UE ar trebui să fie ales direct. Sistemul actual înseamnă dominația birocrației, nu democrație”, a scris Elon Musk pe contul său de pe platforma X, pe care o deține.

- articolul continuă mai jos -

Anterior, Elon Musk evocase și posibilitatea ca Uniunea Europeană să fie abolită, iar statele membre să revină la o formă de suveranitate individuală.

Comentariile sale vin în urma amenzii de 120 de milioane de euro aplicate rețelei de socializare X de către Uniunea Europeană pentru încălcarea Legii privind serviciile digitale (DSA).

Comentarii
  • Viorel_Minculescu

    Si SUA ar trebui să fie condusă de un președinte ales direct, dar ghinion, Trump in primul mandat a fost președinte cu un număr minoritar de alegători, așa că așteptăm SUA să facă prima mișcarea!

  • Musk s-a prins cum sta treaba cu propaganda sovietica. Te iei de un lucru evident corect si ajungi la conluzii nesimtite. Mai bine Elon se duce in Texax la Starbase si se ocupa doar de proiectul Starship. Poate mai lasa ketamina aia, ca i-a intunecat privirea

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole