Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Elan Schwartzenberg a scăpat marți definitiv de mandatul de arestare preventivă în lipsă și de urmărirea internațională, după ce Direcția Națională Anticorupție a anunțat în sală la Curtea de Apel București că își retrage contestația depusă.
Fapta de complicitate la dare de mită pentru care omul de afaceri Elan Schwartzenberg a fost trimis în judecată în decembrie 2017 s-ar fi prescris pe 6 iunie, au declarat pentru G4Media.ro surse judiciare.
Ultimul act al faptei de complicitate la dare de mită în cazul lui Elan Schwartzenberg ar fi fost pe 6 decembrie 2011, au explicat aceleași surse. Lui i se aplică legea penală mai favorabilă, adică vechiul cod penal în care darea de mită (și complicitatea) se pedepsea cu închisoare de la 1 la 5 ani. Ceea ce înseamnă că termenul de prescripție generală e de 5 ani, iar cel de prescripție specială de 7 ani și jumătate. Aceasta înseamnă că prescripția specială a intervenit pe 6 iunie 2019 au explicat sursele G4Media.ro.
Acesta a fost și motivul pentru care procurorii DNA și-au retras contestația față de revocarea mandatului internațional de arestare în cazul lui Schwartzenberg.
“Fapta a fost descoperită târziu, abia în 2016 a fost instrumentat dosarul și a fost trimis în instanță pe 27 decembrie 2017. De atunci, dosarul nu a ieșit din Camera preliminară, deși legea spune că această procedură nu poate dura mai mult de 60 de zile”, au declarat surse judiciare pentru G4Media.ro.
Articolul continuă mai jos
Judecătorul de cameră preliminară de la Tribunalul București care a ținut dosarul din decembrie 2017 în procedura de camera preliminară se numește Mihaela Lavinia Cârciumaru.
Procurorul DNA care a instrumentat dosarul este Ana Dana.
Decizia vine în dosarul privind banii pe care Radu Mazăre i-ar fi cerut mită de la omul de afaceri Morgenstern Avraham, prin intermediul lui Schwartzenberg.
Potrivit rechizitoriului:
Reamintim că în aprilie 2019, Tribunalul București a anulat mai multe probe făcute de SRI în dosarul lui Elan Schwartzenberg și a decis şi revocarea mandatului de arestare şi restituirea cazului la DNA, toate aceste decizii fiind influențate de deciziile CCR.
Articol de Ana Popescu și Alin Ionescu
Foto: InquamPhotos
CCR trebuie dizolvata de urgenta, e arma principala a PSD impotriva justitiei
Totul e facut varza. Hotii si vagabonzii raman nepedepsiti iar banii furati nu se recupereaza. Intr-adevar, CCR trebuie dizolvata/reformata/depolitizata. Practic CCR conduce tara si o face absolut discretionar. Ce sa mai vorbim de profesionalismul si integritatea judecatorilor CCR…..Rusine nationala…..
Judecatori de 2 lei care sunt pusi doar pentu a facilita puterea politica indiferebt cine este la guvernare
CCR abolita iar judecatorii complici ai mafiei arestati pe viata.
Deci,o CCR depolitizata,cu judecatori fara increngaturi politice de niciun fel,daca se poate prin referendum acum in toamna,la alegerile prezidentiale! Un semnal pe care kgbistii din ccrul creat de ilici iliescu bolsevicul trebuie sa-l primeasca de la noi:OUT ,CU UN SUT IN C…R!
DECI, daaaaaaaa, daaaaaaaa
Poate ca inteleg eu gresit, dar vad un trend la toate prescriile astea. Toate dosarele „grele” pe care le avem, sunt facute tarziu si au timp de prescriere relativ mic. Teoretic, acest lucru se poate rezolva de CCR, insa ei au alte treburi, din pacate.
Cum se rezolva? Se poate face termen dinamci, sa nu se calculeze de cand a existat fapta ci de cand este facut dosarul. Si evident, cu oameni destepti si capabili, acest lucru nu ar fii greu de realizat.
hotul prins si facut scapat, negustor cinstit se numeste!
bravo Romania, ai ajuns un paradis infractional in care toti sarlatani venetici isi fac mendrele dupa cum ii taie devla!