Home » Articole » EXCLUSIV Dragoș Pîslaru, la „Harta de impact”: Orice om care își iubește țara ar vedea nominalizarea ca premier extrem de onorantă, dar este un lucru stabilit de coaliția de partide / Scenariul preferat e un guvern minoritar PNL-USR-UDMR” / Analiza momentului împreună cu jurnalistul Cristian Pantazi

EXCLUSIV Dragoș Pîslaru, la „Harta de impact”: Orice om care își iubește țara ar vedea nominalizarea ca premier extrem de onorantă, dar este un lucru stabilit de coaliția de partide / Scenariul preferat e un guvern minoritar PNL-USR-UDMR” / Analiza momentului împreună cu jurnalistul Cristian Pantazi

1975
Ascultă articolul

Astăzi de la ora 13.00, în emisiunea „Harta de impact” realizată de Ioana Câmpean și Elena Deacu discutăm cu ministrul Dragoș Pîslaru contextul politic actual, cu accent pe negocierile în desfășurare pentru desemnarea noului premier și pe configurațiile posibile de guvernare, dar și absorbția critică a banilor din PNRR. În a doua parte a emisiunii, facem împreună cu Cristian Pantazi (director editorial G4Media) o analiză completă a situației politice: negocierile de ultimă oră pentru desemnarea noului premier, implicațiile și actorii relevanți. Urmărește LIVE pe G4Media.

- articolul continuă mai jos -

Principalele declarații:

  • PSD pare că face un prim pas pentru asumarea responsabilității pentru criza majoră politică
  • Cred ca răspunsul ține de lucrurile pe care PNL le-a explicat. E o variantă un guvern monocolor PSD. Pare ca fac niște pași către guvernare. PSD a avut și acestă uneltire față de guvernul Veștea și au cerșit voturi la AUR. Ivan a fost cu Veștea la sediul AUR. De morți numai de bine. Scenariul preferat e de a avea un guvern minoritar PNL, USR, UDMR, cu susținere PSD. 6 luni foarte bine condiționate.
  •  Cred ca nu pot să te aduci să discuți înainte de avea discuția în Coaliție. Am avut niște întâlniri pentru a vedea cum se poate obține un mandat. După venim cu nominalizări. Orice om care-și iubește țara ar vedea onoranta nominalizarea pentru funcția de prim ministru. Decide PNL și coaliția. Nu am discutat. Avem în vedere cum s-au desfășurat lucrurile și că a fost un asediu asupra PNL, mă fac să cred că e un ascendent moral și Ilie bolojan are legitimitatea să spună că PNL poate să dea prim-ministru. Ilie Bolojan a spus că e dispus să nu fie el nominalizat
  •  E ironic că PSD adopta luni ieșirea după ce ne-au bătut la cap despre rigiditatea lui Bolojan. Ambele variante sunt posibile. Ideea e limitativă. Nu cred ca sunt în măsură să pună condiții. Președintele a anunțat că se uită la o soluție minoritară și aștepta propuneri. Responsabilitatea e în mare măsură a președintelui. Se conturează cele două soluții. Acel acord politic prin care s-a existe o condiționare reciprocă
  • Acest acord trebuie făcut departe de această discuție. Extrem de clar, să nu se interpreteze. Dacă ar exista o încălcare, responsabilitatea ar cădea în mod direct asupra dumnealor. PSD a încercat să-și găsescă un țap ispășitor. Fuga de guvernare e o realitate. Dacă Grindeanu voia să fie premier, era soluția propusă de toți de la început. Este un act de iresponsabilitate să doborî guvernul fără vreo soluție. PSD să-și recunoască eșecul monumental. Există posibilitatea unui acord politic
  • Toată lumea e de-acord că aveam nevoie de guvern săptămâna viitoare. O să avem nevoie de sesiune extraordinară in iulie august. Cred ca e împărtășită de toată lumea
  • Deși e un guvern interimar, nu am muncit mai mult decât în perioada de interimat. Sunt și miniștrii cu câte două ministere. Partea dificilă e cea de a convinge Comisia Europeană că ne ținem termenele. 99% avem ce ne trebuie să terminăm reformele ca să punem să luăm fondurile. Riscurile sunt de a pierde peste 700 de milioane de euro. Patru dintre ele sunt in Parlament. Încă trei în faza finală de pregătire. Cea cu ANI, cea legată de salarizare. Se poate adopta prin asumarea răspunderii. O singură sumă pentru care nu avem soluție, pe decarbonizare. Nu poți să lași craiovenii fără căldură.
  •  Avem un calendar de incidente, dar Comisia, ne uităm la doi trei ani de zile. O modalitate, o reducere a capacității operaționale. 200-300 de miloane revine ca pierdere potențială. Este ceva ce prim-ministrul a anunța ca nu ne putem asuma acest lucru. Am putem să ne mai uităm la situația capacităților. Riscul ține de componența de carbonizare și de legea salarizării. Trei săptămâni să țină și să meargă în parlament
  • Nu s-au făcut consultări cu privire la orice fel de proiect. Au fost sesizate mai multe carențe. Promisiunile au fost populiste și au crescut așteptările. Nimeni nu poate să piardă din venitul net. Paradoxul e ca în 2023 erau resurse pentru lege a salarizării cu buget mai mare. Absolut, legea pe care o s-o ducem la președinție. A fost pe principii
  • Dincolo de 8 miliarde, dar să nu depășim ponderea masei salariale. Depind de cele două răspunsuri. Suntem într-un stadiu avansat de pregătire. Este posibil ca în această săptămână să încheiem o propunere. Să le avem pe toate cele 8 texte pe masă ca parte a acordului. Dacă intră în parlament tentația populistă, bugetul pentru educație ar fi 7.5 miliarde din 8 miliarde tot bugetul. Comisia nu ți-ar mai da bani oricum ca ai încălcat una dintre condiții
  • Proiectele pe care le-a scos noi din PNRR, pe care le încheiem în condiții bune. Să accepte să finalizate lucru le ca să fie plătiți pentru stadiul 31 august. Nu poți să spui ca iei toți banii, ar exista o reducere de costuri. Corecția a fost de 5%. Cel mai bun exemplu sunt autostrăzile. Trei segmente clar se termină. Pistol a avut declarații de genul. Pentru acele loturi finale, o recepție parțială.
  •  O mare creativitate. Pe zona de companii locale aveam dificultăți. Am mutat perspectiva așezându-ne pe condiții permanente. 80% din poziții să fie permanente
  •  PNRR este dat foarte important pentru că expiră. Pe coeziune se știa ca acceleram pe ultima sută de metri. Am absorbit 7 miliarde de euro. De la 9.7% la 33.6%. Acest concept, anul de 10, 10 miliarde pe care le-am atras. Este un record pentru România. Când te uiți la un mandat sunt lucruri pe care nu ai cum să le negi. Au început să tragă mult mai tare în ultima vreme
  •  Nu am niciun dubiu că vom ajunge la 100%, avem 97% contractare. Pe PNRR prin adoptarea acestui pachet. S-au pierdut banii din cererea de plată trei. De unde am plecat, așteptau să spunem ca nu le putem finaliza
  • Pe PNRR, e nevoie de un pic de responsabilitate politică pentru adoptarea pachetului legislativ
  • Politicienii nu au avut curajul să își asume public pierderea acestor bani

G4Media și Economedia realizează în parteneriat emisiunea „Harta de impact”. În fiecare miercuri, de la ora 13:00, Ioana Câmpean (redactor-șef G4Media) și Elena Deacu (redactor-șef Economedia) desenează live harta deciziilor care contează și arată publicului cum îi influențează acestea buzunarul, afacerea sau cariera.

Jurnaliști cu experiență din cele două redacții aduc în prim plan informații exclusive și teme relevante pentru public, fie că este vorba de salariați, liber profesioniști sau antreprenori.

În fiecare ediție avem în studio personaje-cheie pe subiectele arzătoare ale momentului.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole