Home » Analize » Doi morți și zeci de răniți în urma unor ciocniri religioase în nordul Indiei

Doi morți și zeci de răniți în urma unor ciocniri religioase în nordul Indiei

Doi morți și zeci de răniți în urma unor ciocniri religioase în nordul Indiei
Sursa: Captură BBC
Ascultă articolul

Două persoane au fost ucise și alte câteva zeci rănite în India după ciocniri religioase declanșate de demolarea unei școli islamice și a unui loc de rugăciune adiacent, a declarat vineri un oficial indian, citat de AFP.

Vandana Singh, un oficial din districtul Haldwani din statul Uttarakhand, unde violențele au izbucnit joi seara târziu, a declarat reporterilor că forțele de securitate au primit ordin să “tragă fără somație”, după ce a confirmat bilanțul morților.

- articolul continuă mai jos -

Potrivit municipalității, cele două clădiri fuseseră construite fără autorizație.

Sute de protestatari și membri ai poliției au fost răniți în confruntările care au izbucnit joi seara.

În înregistrările video se vede cum protestatarii incendiază vehicule și aruncă cu pietre, iar poliția trage cu gaze lacrimogene asupra lor.

Incidentul a avut loc în zona Banbhoolpura din Haldwani. Districtul a fost martorul unor proteste de amploare în ianuarie anul trecut, după ce peste 50.000 de persoane, majoritatea musulmani, au primit o notificare de evacuare, fiind acuzați că locuiau ilegal pe terenuri deținute de Căile Ferate Indiene. Demolările au fost ulterior suspendate de instanța supremă din India.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole