Home » Articole » Danemarca vrea o lege care să interzică telefoanele mobile în şcoli

Danemarca vrea o lege care să interzică telefoanele mobile în şcoli

Danemarca vrea o lege care să interzică telefoanele mobile în şcoli
Student holding a smartphone against an open copybook with a pencil and messaging. Back to school concept photo, horizontal, view over the head
Ascultă articolul

Danemarca intenţionează să adopte o lege care interzice telefoanele mobile în şcoli, a declarat ministrul educaţiei, Mattias Tesfaye, în urma recomandărilor unei comisii pentru bunăstarea tinerilor prezentate marţi, relatează agenția de știri AFP, citată de Agerpres.

„Am ales să susţinem în cadrul guvernului această idee şi de aceea începem să pregătim o schimbare a legii”, a declarat Tesfaye pentru cotidianul danez Politiken.

- articolul continuă mai jos -

Detaliile acestei noi legislaţii nu au fost încă finalizate, dar „telefoanele mobile şi tabletele personale nu-şi au locul în şcoli, nici în pauze, nici în timpul orelor de curs”, a insistat ministrul.

Pe lângă şcoli şi colegii, comisia recomandă amânarea utilizării telefoanelor mobile până la vârsta de 13 ani.

„În opinia mea, ecranul le fură copilăria multora dintre copiii noştri”, a declarat ministrul culturii, Jakob Engel-Schmidt, la o conferinţă de presă.

Întrebat dacă este necesar ca minorii sub 13 ani să nu aibă acces la telefoanele mobile, preşedintele comisiei a răspuns afirmativ.

„Şi este clar că acest lucru nu este ceva ce trebuie făcut prin lege”, a spus Rasmus Meyer.

„De îndată ce un telefon ajunge în camera unui copil, ocupă tot spaţiul. Poate dăuna stimei de sine. Când au în mână acest gadget, el pune probleme pentru bunăstarea” copiilor, a subliniat el.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole