G4Media.ro

Criză diplomatică majoră între Israel și Polonia după ce Varşovia a adoptat…

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

22 comentarii

  1. Astia nu au invatat nimic de cand erau sub papucul nazistilor si ai bolsevicilor, rusinos

  2. E de vazut cum se joaca…jocuri de putere. Poate in ziua de azi nu mai e vorba despre depagubiri, retrocedari.
    Poate despre asta e vorba…proiectare a puterii, santaj, presiuni vs disponibilizarea unor parti din aceste tactici.

  3. Mi-ar placea sa vad niste ambasadori plecati si de la Bucuresti. M-am saturat de umilinta de a avea primii oameni din statul roman bagati in sedinta de diversi nimeni uitati in post.

  4. 30 de ani nu sunt indeajuns pentru orice revendicare?
    Cea ce nu se spune, este dorinta stoparii fraudelor, ca si astea sunt multe.
    S-a schimbat regimul in Israel, deja lanseaza atacuri politice, retorica de stanga este graitoare.

  5. Bravo Polonia.

    • Gandire komiternista, exact cum bunicii au pierdut pamanturile, iazurile, iar unul dintre ei chiabur-luptator impotriva orindurii si fost ofiter in armata a fost inchis, condamant de tribunalul poporului condus de calicul satului, care se predase rusilor la Odessa!Acum urmasii calicului are mai multe proprietati agonisite ilegal.Neokomiternstii si plozii lor conduc in fostul blocul sovietic si o ard cu lupta contra lui Putin.Sictir!

    • Intreb strict cu titlu informativ: Polonia nu a fost despagubita integral si cu oarecare surplus teritorial dupa razboi?Nu i s-au anulat In decursul timpului zeci de miliarde usd$ datorie la banci si fonduri internationale, in mare parte datorita diasporei poloneze foarte puternice din SUA pentru revenirea cat mai rapida a intregii natiuni si cu solutionarea cat mai efectiva a problemelor ei? Evreii in cauza nu erau cetateni polonezi ?
      Daca despagubirea antreneaza ideea ca Polonia este culpabila pentru o parte dintre pierderile in oameni sau ca este in posesia imobilelor care au supravietuit miraculos razboiului, nu se putea evita refuzul de a despagubi urmasii , explicand si mentinandu-si fiecare punctul de vedere in mod diplomatic, in situatia asta?
      Inca o data, evreii care au pierit in cauza razboiului erau cetateni polonezi, iar despagubirile par a fi fost acordate. Poate ma insel.

    • bravo se spune la magari

    • bai magarule

  6. S-au supărat jidovii că nu pot exploata Polonia.

  7. Jidovii promovează liberalismul și degenerarea și fac lobby pentru granițe deschise peste tot în Europa și America de Nord.

    • Ești un bou!

    • Dumnezeu e prea diplomat în cazul de față.

      Sincer, n-am văzut în viața mea un om realizat care sa fie antisemit. E clar ca va doare ceva legat de evrei. V-au făcut ceva sau poate aveți voi o interpretare proprie a istoriei.

    • vreti sa cred ca toti oamenii din Germania, Rusia, Bahrain sau Arabia Saudita sunt niste distrusi? de ce v-ati tarat de sub piatra Dacului Liber, daca nu aveti cunostinte despre omenire?

    • Ce sa răspund la asa ceva ca nici n am ce. Ce anume înseamnă cunoștințe despre omenire ?
      Ca de evrei și arabi îți vorbesc pana mâine. Iar de evrei te iau de la Abraham la Moise la asirieni la babilonieni la romani și pana în 48 , 67 sau 73 de care probabil ai auzit și tu.

      N-am cunoștințe de omenire dar cred ca am minim 4 – 5 pașapoarte din 2008 pana azi schimbate ca erau pline de vize. Și poate peste 1/3 din zona lor. Câți prieteni evrei și arabi ai tu ??? De câte ori ai fost sau cat timp ai trăit tu la ei sau tari arabe? Ai trecut de Grecia în viață ta ??

      Ca sa nu mai zic ce exemple îmi dai cu Arabia Saudită, Bahrain și Rusia. Da, o parte din nemți cred nu îi iubesc, primele doua e logic ca asa au fost învățați desi au început deja sa facă afaceri și sa stabilească relații diplomatice iar de rusi nu cred.

      Vino cu argumente dacă vrei sa vorbim și crezi ca te tine. Dar sa ști ca majoritatea dintre cei ce urăsc evreii tot săraci și prosti rămân indiferent ca există sau nu evrei.

  8. @ Zuck – cu asa vocabular s-ar putea sa ai belele ( nu de la mine ) Inca nu ai aflat ca poti fi sanctionat daca folosesti in spatiul public termeni jignitori ? chiar daca ai dreptate felul cum te exprimi te condamna

  9. Polonia a fost oceanul evreilor.

  10. Au dreptate evreii in aspectul acesta, al retrocedarilor.
    Nu au dreptate cand spun ca Holocaustul a fost cea mai mare tragedie din istoria omenirii, nici pe departe.
    Au in prezent in curtea proprie niste procese civile intentate de palestinieni pe drept de proprietate judecate nu tocmai kusher, sa zic asa.

  11. Probabil, ca și în România, marea majoritate a despăgubirilor s-au acordat celor care au cumpărat drepturile litigioase.
    Ce drepturi se încalcă nemai acordând proprietăți acestor samsari?
    Eu nu aș fi permis niciodată vinderea unui drept de retrocedare.
    Știu un samsar care a cumpărat drepturi cu 1000 euro hectarul și le vinde cu 100.000 euro hectarul.
    Ar fi interesantă o statistică cu cine a profitat de aceste retrocedări.
    Procedura de retrocedare e un infern legal.
    Ca și Ungaria, Polonia s-au simțit în pericol de a fi subjugată. Tehnic ungurii au făcut la fel.
    Democrație,ok, dar nu distrugerea țării.

    Cred că au fost enorm de multe exproprieri și în Palestina. Au fost despăgubiți cei cărora le-au fost confiscate prin retrocedare în natură? Două șuturi in cur, dacă norocos, și tuleo!
    Istoric ne ducem la un lung șir de nedreptăți în care cei puternici confiscă de la cei ce au în speranța că rezolvă ceva. Absolut toate popoarele mari ale Europei au avut perioade de jaf și crimă colosale.
    Cele mici fiind jefuite fără milă. Creștini cică? Animale!

  12. Baieti destepteti polonezii,pacat ca nu învățăm nimic de la ei !