Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Începutul sub așteptări de sezon aduce multă tensiune în sânul echipei Ferrari, iar Lewis Hamilton a convocat o ședință de urgență cu Fred Vasseur, directorul Scuderiei, înainte de Marele Premiu de la Miami.
Lucrurile nu merg bine la Ferrari, iar fanii și-au pierdut deja răbdarea cu echipa care promitea spectactol și titluri înainte de startul sezonului 2025 din Formula 1.
În dimineața zilei în care a avut loc Marele Premiu de la Miami, Lewis Hamilton (40 de ani) a convocat o ședință de urgență cu Fred Vasseur, șeful echipei de la Maranello.
Conform jurnalistului francez Frederic Ferret, Hamilton nu a avut o atitudine conflictuală, ci a dorit o discuție clară despre strategia de pneuri, una care face diferența în acest moment în Marele Circ.
Hamilton a încheiat cursa de la Miami pe locul 8, la peste un minut în spatele câștigătorului Oscar Piastri, în timp ce comunicarea prin radio cu inginerul Riccardo Adami a fost tensionată, mai ales din cauza ezitărilor Ferrari de a schimba pozițiile cu Charles Leclerc.
„Vreau să vorbesc cu tine despre pneuri”, i-a spus Hamilton lui Vasseur la 9 dimineața, înainte de cursă, conform sursei citate.
La finalul Grand Prix-ului din Florida, Lewis a avut un discurs în care îndemna la calm, cu toate că rezultatele sunt departe de așteptările echipei.
Nu este prima dată când la Ferrari există probleme legate de strategie, în urmă cu ani de zile Sebastian Vettel lovindu-se cu același gen de situație la Scuderie.
Lipsa de performanță în calificări complică serios situația, iar Hamilton cere îmbunătățiri rapide pentru ca Ferrari să conteze în lupta pentru victorii.
După șase Grand Prix-uri disputate în acest an, piloții Ferrari se găsesc pe locurile 5 (Leclerc), respectiv 7 (Hamilton) în ierarhia generală.
La constructori, Ferrari se află pe un dezamăgitor loc 4, la 152 de puncte în urma liderului McLaren.
1 Oscar Piastri (McLaren) 131 puncte
2 Lando Norris (McLaren) 115
3 Max Verstappen (RedBull) 99
4 George Russell (Mercedes) 93
5 Charles Leclerc (Ferrari) 53
6 Kimi Antonelli (Mercedes) 48
7 Lewis Hamilton 41 (Ferrari) 41
8 Alexander Albon (Williams) 30
9 Esteban Ocon (Haas) 14
10 Lance Stroll (Aston Martin) 14
11 Yuki Tsunoda (RedBull) 9
12 Pierre Gasly (Alpine) 7
13 Carlos Sainz (Williams) 7
14 Nico Hulkenberg (Sauber) 6
15 Oliver Bearman (Haas) 6
16 Isack Hadjar (Racing Bulls) 5
17 Fernando Alonso (Aston Martin) 0
18 Liam Lawson (Racing Bulls) 0
19 Jack Doohan (Alpine) 0
20 Gabriel Bortoleto (Sauber) 0.
1 McLaren 246 puncte
2 Mercedes 141
3 RedBull 105
4 Ferrari 94
5 Williams 37
6 Haas 20
7 Aston Martin 14
8 Racing Bulls 8
9 Alpine 7
10 Sauber 6.
Ifose de „GOAT”.