Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Consiliul Național al Elevilor și-a reafirmat, miercuri, opoziția față de uniformele școlare și față de cheltuielile prevăzute pentru acestea, la o zi după ce Senatul a aprobat o propunere legislativă ce alocă 350 de lei pentru uniforma fiecărui elev. Proiectul mai trebuie dezbătut și în Camera Deputaților. Potrivit organizației elevilor, “în contextul economic actual, o astfel de măsură ar fi dezastruoasă”, iar “instituirea obligativității purtării uniformelor școlare de către elevi reprezintă doar o formă fără fond”.
La 1 iunie, elevii “contestau ferm” obligativitatea uniformelor școlare, afirmând că uniforma nu atrage după sine creșterea calității actului educațional.
Acum, ei își reiau criticile, invocând trei motive pentru opoziția lor.
Totul e imagine în românika, zero substanţă.
uniforma ne scapa de pandemie
Ar face și firmele de casă niște bani cinstiți!!!!
Bravo, elevi!
Nici pe timpul comunismului, nu erau gratuitati la uniforme.
Ploaie? Vant? Pionerii #rezista!