Home » Analize » Confruntări între talibani și forțele de rezistență în Valea Panjshir în noaptea de luni spre marți / În urma conflictului au murit opt talibani

Confruntări între talibani și forțele de rezistență în Valea Panjshir în noaptea de luni spre marți / În urma conflictului au murit opt talibani

Confruntări între talibani și forțele de rezistență în Valea Panjshir în noaptea de luni spre marți / În urma conflictului au murit opt talibani
Sursa foto: Unsplash/ Mohammad Rahmani
Ascultă articolul

Forțele talibane s-au ciocnit cu luptătorii de rezistență în valea Panjshir, la nord de capitala afgană, Kabul, luni seara, iar în urma conflictului opt talibani au fost uciși, a declarat un reprezentant al principalului grup de opoziție anti-taliban, potrivit BBC.

De la căderea Kabulului la 15 august, Valea Panjshir a fost singura regiune care a rezistat împotriva talibanilor, deși au existat lupte și în provincia vecină Baghlan între talibani și forțele miliției locale, relatează Reuters.

- articolul continuă mai jos -

Fahim Dashti, purtător de cuvânt al Forțelor Naționale de Rezistență (NRF), un grup loial liderului local Ahmad Massoud, a afirmat că luptele au avut loc la intrarea de vest a văii, unde talibanii au atacat pozițiile NRF.

El a spus că atacul, care ar fi putut fi o anchetă pentru testarea apărării văii, a fost respins cu aproximativ opt membri talibani răniți, în timp ce doi membri ai forțelor NRF au fost răniți.

Nu a fost posibil să se ajungă momentan la un purtător de cuvânt taliban pentru comentarii.

Massoud, fiul fostului comandant anti-sovietic al mujahidinilor Ahmad Shah Massoud, s-a stabilit în valea Panjshir cu o forță de câteva mii, alcătuită din miliții locale și rămășițe ale unităților armatei și forțelor speciale.

El a cerut o soluționare negociată cu talibanii, dar a spus că forțele sale vor rezista dacă provincia lor din valea îngustă și montană va fi atacată.

O forță semnificativă de luptători talibani a fost mutată în zonă, dar cele două părți au fost angajate până acum în negocieri și au evitat lupta.

Sursa foto: Unsplash/ Mohammad Rahmani

Comentarii
  • Nihil sine Deo

    Vreo dovada nu ni se prezintă? Totodată,nu vad nici un drept la replică catre partea talibana. Pare o știre la comanda, avand ca singur scop PR pozitiv bărboșilor cei buni.

    Asta nu este jurnalism ci propaganda ieftina.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole