Home » Articole » Cătălin Drulă, după ce G4Media a dezvăluit cum a fost direcționat dosarul premierului Ciucă prin metoda ”coperta”: Parchetul trebuie să facă lumină și să investigheze această operațiune de spălare a lui Ciucă

Cătălin Drulă, după ce G4Media a dezvăluit cum a fost direcționat dosarul premierului Ciucă prin metoda ”coperta”: Parchetul trebuie să facă lumină și să investigheze această operațiune de spălare a lui Ciucă

Cătălin Drulă, după ce G4Media a dezvăluit cum a fost direcționat dosarul premierului Ciucă prin metoda ”coperta”: Parchetul trebuie să facă lumină și să investigheze această operațiune de spălare a lui Ciucă
Sursa foto: Ilona Andrei / G4Media
Ascultă articolul

Președintele interimar al USR, Cătălin Drulă, îi cere premierului Nicolae Ciucă să demisioneze, „dacă mai are un dram de onoare” după ce G4Media a dezvăluit cum a fost direcționat dosarul premierului Nicolae Ciucă prin metoda ”coperta” către judecătorul Marius Iosif, care s-a pensionat imediat după ce a anulat sesizările de plagiat.

- articolul continuă mai jos -

„Proiectul Ciucă a eșuat. Demisia este unica variantă de curățare a României.

Sunt incredibil de grave dezvăluirile G4Media despre mușamalizarea dosarului de plagiat al premierului Ciucă. Un judecător care anulează sesizările și apoi se pensionează. Dosarul i-a fost alocat prin metoda “coperta”, iar apoi urmele șterse din sistem. Accesul presei la dosar a fost refuzat, deși este în mod clar de interes public”, a scris Cătălin Drulă, pe pagina sa de Facebook.

Acesta a reamintit în acest context „tentativele grosolane de intimidare a ziaristei (Emilia Șercan) care a dezvăluit plagiatul, precum și de seria de manevre incompatibile cu principiile și regulile unui stat de drept”.

„Știu că sunt mulți oameni decenți în sistemul de Justiție, magistrați onești care își fac treaba zi de zi. E momentul să își găsească curajul. Parchetul trebuie să facă lumină și să investigheze această operațiune de spălare a lui Ciucă.

Pentru acest fost militar, dacă mai are un dram de onoare, doar demisia mai poate salva ceva. Și scuzele sale că pune democrația în genunchi pentru a se ascunde de consecințele faptelor din trecut”, a acuzat Cătălin Drulă.

Citește aici:

EXCLUSIV Cum a fost direcționat dosarul premierului Nicolae Ciucă prin metoda ”coperta” către judecătorul Marius Iosif, care s-a pensionat imediat după ce a anulat sesizările de plagiat / Plus: Până anul trecut, Iosif și purtătorul de cuvânt al Guvernului au fost colegi în masonerie

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole