Home » Articole » BREAKING România menține în funcțiune mai multe centrale pe cărbune, unele până în 2026 și altele până în 2029. Bogdan Ivan: Cel mai negru scenariu, un potențial blackout în această iarnă, va fi 100% evitat

BREAKING România menține în funcțiune mai multe centrale pe cărbune, unele până în 2026 și altele până în 2029. Bogdan Ivan: Cel mai negru scenariu, un potențial blackout în această iarnă, va fi 100% evitat

22 oct. 2025, 17:31,
BREAKING România menține în funcțiune mai multe centrale pe cărbune, unele până în 2026 și altele până în 2029. Bogdan Ivan: Cel mai negru scenariu, un potențial blackout în această iarnă, va fi 100% evitat
Sursa foto: Pexels
Ascultă articolul

România va menține în funcțiune mai multe centrale pe cărbune, după renegocierea Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR), a anunțat ministrul Energiei Bogdan Ivan.

Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -

„Da, în continuare România va avea centralele pe cărbune active. Trei grupuri vor fi active până la finalul anului 2029, două dintre ele cel puțin până la finalul lunii august 2026”, a anunțat ministrul Bogdan Ivan, într-o conferință de presă.

Astfel, grupurile pe cărbune din Craiova vor rămâne active, pentru a menține în continuare furnizarea de agent termic, energie electrică și abur pentru compania Ford, a precizat el.

Citește integral pe economedia.ro

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Citește și

0 vizualizări