Home » Articole » Băieţelul de trei ani, salvat marți din apele Oltului, cu hipotermie severă, a murit în Secţia ATI a Spitalului Clinic de Pediatrie Sibiu

Băieţelul de trei ani, salvat marți din apele Oltului, cu hipotermie severă, a murit în Secţia ATI a Spitalului Clinic de Pediatrie Sibiu

Băieţelul de trei ani, salvat marți din apele Oltului, cu hipotermie severă, a murit în Secţia ATI a Spitalului Clinic de Pediatrie Sibiu
Sursa foto: Inquam Photos / Alexandru Busca
Ascultă articolul

Băieţelul în vârstă de trei ani, salvat dintr-o maşină care a căzut în râul Olt, în judeţul Vâlcea, a decedat duminică, în Secţia de Anestezie şi Terapie Intensivă (ATI) a Spitalului Clinic de Pediatrie din Sibiu, a declarat, luni, pentru AGERPRES, purtătoarea de cuvânt a spitalului, medicul Ioana Mătăcuţă.

„A decedat în cursul zilei de ieri (duminică n.r.), la Terapie Intensivă. A venit marţi seara la CPU (Compartimentul de Primiri Urgenţe n.r.), miercuri a ajuns la Terapie Intensivă. Când a venit era în comă, intubat mecanic, în curs de resuscitare, hipotermie. A decedat duminică”, a explicat medicul Ioana Mătăcuţă.

- articolul continuă mai jos -

Copilul a fost adus la spitalul din Sibiu marţi seara, de către un echipaj SMURD de Terapie Intensivă din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă din Sibiu, care l-a preluat în „în stop cardio-respirator (…) în curs de resuscitare cu hipotermie severă”, potrivit purtătorului de cuvânt al instituţiei, Andreea Ştefan.

Maşina în care se aflau copilul şi doi adulţi a fost scoasă din râul Olt, aproape de comuna Racoviţa, de către pompierii militari. Când au scos maşina din apă, cei de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Vâlcea au constatat că cele trei persoane, printre care şi copilul de trei ani, erau inconştiente, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU, Sorin Albinaru.

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole