Home » Articole » Argentina: Mii de persoane au manifestat în stradă, cerând să fie creat un „venit universal”, pe fondul crizei economice din țară

Argentina: Mii de persoane au manifestat în stradă, cerând să fie creat un „venit universal”, pe fondul crizei economice din țară

Argentina: Mii de persoane au manifestat în stradă, cerând să fie creat un "venit universal", pe fondul crizei economice din țară
sursa foto: captura video /AFP
Ascultă articolul

Mii de oameni au ieşit joi în stradă la Buenos Aires pentru a cere instaurarea unui „venit universal” în Argentina, care trece printr-o criză economică cu o inflaţie galopantă, ce a împins în sărăcie numeroase familii, relatează Agerpres, conform AFP.

Manifestanţii s-au adunat sub ferestrele palatului prezidenţial, unde preşedintele de centru-stânga, Alberto Fernandez, tocmai discuta cu ministrul economiei, Silvina Batakis, care se opune unei astfel de măsuri, pe fondul zvonurilor privind o remaniere guvernamentală.

- articolul continuă mai jos -

„Sărăcia a preluat controlul asupra ţării”, s-a plâns pentru AFP Monica Sulle, lidera Mişcării socialiste a muncitorilor.

Crearea unui venit universal este cerută de mai multe săptămâni de grupurile radicale de stânga apropiate mai demult de coaliţia aflată la putere, dar care acum se opun guvernului, pe măsură ce situaţia economică şi socială se deteriorează.

Acestea estimează valoarea venitului universal ca fiind echivalentul a două coşuri alimentare de bază pentru un adult, adică circa 67.000 de pesos (490 de euro) pentru toate persoanele cu venituri mici.

Argentina înregistrează o rată a inflaţiei între cele mai ridicate din lume, 36% în primul semestru al anului în curs, iar sărăcia afectează 37% din cei 45 de milioane de locuitor

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole