Ana Bogdan a fost eliminată de la Wimbledon după cel mai lung…

sursa foto: Ana Bogdan / Facebook

Ana Bogdan a fost eliminată de la Wimbledon după cel mai lung tie-break din istoria turneelor feminine de Mare Șlem

Jucătoarea de tenis Ana Bogdan (locul 57 WTA) a pierdut la mare luptă un meci maraton, de trei ore și 40 de minute, cu Lesia Țurenko (Ucraina, locul 60 WTA) din turul III de la Wimbledon, transmite Gsp.ro.

Românca a pierdut în trei seturi, scor 6-4, 3-6, 6-7 (18-20), la finalul celui mai lung tie-break din istoria turneelor feminine de Mare Șlem, potrivit organizatorilor. Ana a irosit cinci mingi de meci, iar ucraineanca a fructificat-o pe cea de-a șaptea.

După ce a câștigat autoritar primul set, Ana Bogdan a acuzat stări de rău la începutul setului doi. A beneficiat de un time-out medical, dar a pierdut setul și a intrat în jocul decisiv.

Ana Bogdan și-a egalat în acest an cea mai bună performanță la Wimbledon – turul III.