Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Municipiul Alba Iulia a lansat oficial, miercuri, programul „Capitala Tineretului din România 2026”, prin semnarea unui acord care activează Grupul de Guvernanţă Locală, structura mixtă care va monitoriza implementarea programului, transmite Agerpres.
Acordul a fost semnat, la Palatul Principilor, de reprezentanţii societăţii civile, Coaliţia Alba Iulia 2026 şi cei ai municipalităţii Alba Iulia.
„Nu a fost doar o festivitate simbolică, ci a marcat instituţionalizarea unui mecanism de co-management în care tinerii nu mai sunt trataţi ca spectatori ai vieţii comunitare, ci ca parteneri egali la masa deciziilor publice”, a transmis primarul Gabriel Pleşa.
În toamna anului trecut, Alba Iulia a câştigat titlul „Capitala Tineretului din România” pentru anul 2026 cu programul #yoUthNITED, beneficiind de un premiu de 50.000 de euro, oferit de Banca Comercială Română, pentru finanţarea activităţilor propuse. Acest titlu oferă oraşului Alba Iulia oportunitatea de a atrage şi alte finanţări din diferite surse, publice şi private.
Sub conceptul #yoUthNITED, Alba Iulia îşi propune să inverseze o tendinţă demografică îngrijorătoare, ţinând cont că, în ultimul deceniu, peste 8% dintre tinerii oraşului au ales să plece, în căutarea unor oportunităţi mai atractive.
„Prin viziunea anului 2026, ne-am propus să inversăm această direcţie, construind pentru tineri atât rădăcini, cât şi aripi: motive reale de a rămâne, de a reveni, de a crea şi de a inova acasă”, a arăta edilul Gabriel Pleşa.
El a punctat că „viitorul oraşului se construieşte împreună cu tinerii, nu în absenţa lor”.
„Acordul semnat astăzi activează un portofoliu de proiecte ce răspund direct nevoilor identificate: Youth Hubs – Revoluţia Spaţiilor Publice: crearea de zone de tip lounge şi co-working cu principiul ‘No Consumption Obligation’, facilitând incluziunea şi accesul universal; digitalizare integrată: dezvoltarea unei aplicaţii unice pentru oportunităţi de implicare, completată de un sistem de gamification şi un ‘paşaport digital’ al tânărului; sănătate mintală şi well-being: implementarea de ‘Gratitude Walls’ şi grupuri de suport dedicate, pentru a oferi sprijin emoţional real; educaţie & Career-Path: programe de job shadowing în instituţii publice şi evenimente tematice adaptate generaţiei Z, precum festivaluri de tehnologie, gaming şi robotică”, a explicat Sebastian Băeşan, consilier în cadrul Primăriei Alba Iulia.
În 2025, titlul a fost purtat de municipiul Vaslui, iar municipiul Oradea a fost desemnat „Capitala Tineretului din România 2027”.