Home » Anchete » Alarmă demografică: BNR arată că 20% dintre românii între 20 și 64 de ani trăiesc în străinătate. Aproape o cincime au studii universitare

Alarmă demografică: BNR arată că 20% dintre românii între 20 și 64 de ani trăiesc în străinătate. Aproape o cincime au studii universitare

Alarmă demografică: BNR arată că 20% dintre românii între 20 și 64 de ani trăiesc în străinătate. Aproape o cincime au studii universitare
Ascultă articolul

Circa 20% dintre românii cu vârsta cuprinsă între 20 și 64 de ani trăiau în 2017 într-un alt stat din Uniunea Europeană, arată Banca Națională a României în Raportul asupra inflației elaborat în luna august. Practic, este vorba despre categoria de vârstă cu impact direct asupra pieței muncii, o piață care se confruntă cu o acută lipsă de personal.

- articolul continuă mai jos -

În comparație, media în statele UE este de 3,8%. România e pe primul loc la migrația în alte state europene, fiind urmată de Lituania, Croația, Portugalia, Letonia și Bulgaria (ponderi cuprinse între 10 și 15 %, potrivit BNR).

Datele BNR mai dau o informație esențială: din totalul românilor plecați în UE, 17% au studii superioare. E vorba practic de un brain-drain accelerat, o fugă fără precedent a creierelor.

BNR arată că, pe lângă emigrație, o altă problemă este ”inadecvarea sistemului de învățământ la cerințele pieței și de absența măsurilor de integrare a persoanelor inactive”.

Foto: Români din Elveția

Comentarii
  • ACESTORA TOCMAI LE-AU CANTAT LAUTARII PESEDISTILOR UN CANTEC DEOSEBIT, RUPT DIN SUFLET DE PESEDIST (DESI NU EXISTA ASA CEVA – SUFLET ADICA)

  • Alertă la BNR ! Toți tinerii din Ro se împrumută in străinătate deoarece indicele bancar este stabil !

    • Nu poti scapa de frustrarea personala cu creditele de prin 2006-2008….

  • Daca prostalaii astia satanisti din Elvatia sau Suedia, nu stiu cum i zice corect, sunt printre cei 20%, n-a scazut pibu’ nici macar cu o lețcaie!

    • dupa ce ca sunteti postaci, mai sunteti si analfabeti, adica la asa lider, asa oameni sub el

  • Tudorel Negreanu

    Daca dragnea si elita ar avea macar o miime din creierul celor plecati Romania ar fi acum unul din cele mai prospere state din UE… insa mintea lor de cocalari stricati a adus tara pe primul loc la MUIE… mici si bere, bani furati la tescherea, ferme de porci pentru unii porci si impresia ca nimeni nu mai e ca ei… asta ii caracterizeaza pe astia de ne conduc de treizeci de ani… nu se ridica nici macar la nivelul cizmarului… niste suine… atacate de pesta africana…

    Muie suinelor din fruntea tarii!

  • Procentul o să mai crească și o să rămână în țară numai PSD-iștii și lingăii lor, dacă la alegerile vitoare, vor fi în vigoare aceiași lege electorală și aceiași constituție. .

  • Cat de trist sa fac parte din acest procent statistic. Marginalizat pana am ajuns o cifra, un fost. Tara de adoptie a castigat un sofer cu studii umaniste. Si mioriticul plai a castigat ceva. Corul lingusitorilor, a carieristilor versatili, a duplicitarilor vicleni a scapat de un incomod care pleda pentru onestitate in demersul profesional.

  • ultimul sa stinga lumina! si muie pesede!

  • trei degete de securisti

    Care-i problema? Piata decide. Te comporti ca un dictator de doi bani, se goleste tara.

    Fie PSD, PNL, ALDE, UDMR si lingaii de la „minoritati” dispar in neant, fie Romania se goleste de muncitori, si atunci sa vedeti pensii si salarii. Olguto, ai tupeu de borfas, dar n-o sa mai ai bani!

    • Ai uitat de satanistii neomarxisti uberisti de la USR!

    • Awww, ce drăguț, alți nemintoși care-și închipuie că, dacă le trimit rudelor bani prin dublă conversie, „ajută” țara; ei neplătindu-și taxele și impozitele pe persoană fizică privată.

    • trei degete de securisti

      @Asistat, @Rilache

      Va spunem: la revedere! Voi spuneti: la revedere ajutor social!

    • @trei degete de securisti

      Nu trăiesc din ajutor social, expatule. 🙂

      „Trei degete de securiști”, ce poreclă comunistă…

    • Nene @Asistat …. chiar ca esti …. asistat!
      O tii intr-una cu satanisti …. samd. Vezi ca in manualul de instructiuni scrie sa zici ceva si de Soros.
      Si …. baieti, stati si voi mai resfirati, poate …. va crede cineva. Ca eu unul … NU

  • Radulescu Marcel

    Si asta e o „mare” stire, data de BNR! BNR i-a luat locul INS?!

    • trei degete de securisti

      INS sunt doar niste mincinosi. Daca vrei adevarul, cu siguranta nu-l gasesti la INS, incearca alte surse, de preferat non-Sputnik, non-RT.

    • Radulescu Marcel

      N-ai inteles nimic…

  • Pesedistul Vesel

    DRAGI TOVARASI, TOT CE CONTEAZA ESTE CLIENTELA DE PARTID. PENTRU EA EXISTA ACUM SALARII EUROPENE. CEI MAI MULTI NICI NU TREBUIE SA VINA LA JOB. BINE CA S-AU MILIT DE NOI SA-SI FACA CARD SAU SA-SI DEA CONTUL.
    PROSTIMEA S-A ALES SI E CU CEVA, CA DE AIA E PROSTIME. S-A ALES CU NIMIC. TOT E BINE NU? PUTEA FI MAI RAU.

  • Fiecare si-a ales calea de urmat , asa cum a considerat ca ii este mai bine .
    Orice tip de organizare sociala implica riscuri , si sunt unii care nu reusesc , cum se spune „GHINION” .
    A la guerre comme a la guerre .
    Sunt sigur ca acest teritoriu numit Romania nu va ramane nepopulat .

    • De accord cu tine. Nu va ramane nepopulat. Ori o sa platesti dublu la impozit or o sa se importe mana de lucru ieftina. Am vazut ca la franceza te descurci. Sper ca vorbesti bine swahili, pakistaneza, filipineza sau macar araba ca sa schimbi si tu o vorba cu cineva la pauza de pranz.

  • Tudorel Negreanu

    Nu traiesti din ajutor social… probabil ai leafa de la psd… adica furi nenorocitule… de aceea vrei sa platim noi taxe si in tara… sa ai de unde fura tu si sleahta ta de scursori… oricum, cata muie ati luat voi in ultimele luni va ajunge pana la pensie…
    Apropos, stii ce este un expat?… tolomac idiot… da-ti mai bine un cap in gura decat sa scrii acolo… un cap de p… evident…
    Muie relache, dragnra, ponta, iliescu si toti muntantii comunisti!… MUIE baaa!…

  • Tudorel Negreanu

    Ba rilache!

    Ce pula mea bati campii bai idiotule?… despre ce conversie dubla vorbesti ba secatura?… ce intelegi tu prin persoana fizica privata?… de unde dracului prinzi tu vorbele astea despre care nu intelegi o iota si le bagi in text fraiere?… ti se pare ca dau bine la imagine, nu?… ce cretin… ce stii tu despre sistemul de impozitare cacanar idiot?… du-te si ia muie cu dragnea care te plateste sau te ajuta sa-ti furi leafa de la nevinovati , lepadatura…
    MUIE HOTILOR SI TICALOSILOR LIPSITI DE ORGOLIU SI DEMNITATE ORICINE ATI FI VOI, POLITISTI, PROCURORI, SENATORI SAU PRESEDINTI… MUIE!

  • Cum e brain drain? Daca 17% din cei plecați au studii superioare, iar în Romania 19% din angajați au studii superioare. E de fapt o proporție normală, distribuția din țară e aceeași și în rândul emigranților.
    Și mai aveți pretentii la Antena 3.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole