Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Adriana Pistol a afirmat, sâmbătă, la Digi24, că testarea copiilor de două ori pe săptămână face diferenţa între a închide şcoala şi a o ţine deschisă, menţionând că prin această metodă pot fi oprite focarele de COVID, relatează News.ro.
„Dat fiind faptul că la nivelul şcolilor încă nu putem să spunem că există un grad foarte mare de afectare, sunt numai o parte dintre şcoli care au avut mai multe cazuri, peste trei cazuri într-o clasă, seriozitatea testării copilului, utilizând acele teste pe care fiecare părinte le-a primit pentru a le utiliza la domiciliu, este esenţială. Acest mecanism prin care se încearcă prin testare să se depisteze copiii care sunt posibili infectaţi şi aceştia să nu meargă la şcoală, va limita substanţial apariţia de focare în şcoli şi deci învăţământul se poate desfăşura în sistem normal, în formă fizică. Considerăm că utilizarea acestor teste de două ori pe săptămână face diferenţa între a închide şcoala ceea ce copiii noştri nu prea mai agreează. Ei au nevoie de socializare, ei au nevoie să comunice unii cu ceilalţi, prin această metodă de screening putem să oprim apariţia focarelor”, a afirmat Adriana Pistol, întrebată dacă mai pot rămâne şcolile deschise.
Ea îi mai sfătuieşte pe părinţi ca atunci când vin de la serviciu să se spele pe mâini, să îşi schimbe hainele înainte de a intra în contact cu copiii, precizând că igiena personală este foarte importantă în a-i proteja pe aceştia.
Foto: Inquam Photos / Casian Mitu
Nu i-am mai vazut de mult pe i.diot.ii utili: olivea, motz, flav, calache, mario comentand la articole despre vaccinare. Oare or fi dat ortul popii?
Așa este,ai rămas singurul și adevăratul tip descris de tine
Au un stagiu de pregătire pe altă temă. Obiectivul trecut a fost atins și epuizat momentan.
De ce intrebati de ei, nu aveti cu cine sa va certati? De fiecare data doar scandal cautati? Sunteti platit pentru a injura pe aici?
Da,s-a cam schimbat garnitura…si eu as vrea sa stiu daca-s ok.
Inca una care ne cere sa ne spalam pe maini. A mai fost unul care timp de 2 ani a venit la TV sa ne spuna sa ne spalam pe maini. Si s-a spalat si el pe maini…de tara asta…
Sunt optionale testele. Asta spune totul despre bufoana asta decorata de dulap… pentru ca au murit doar 30-40.000 de romani din septembrie pana in decembrie. Sanatatea publica e o masina de ucis romani.
Atunci de ce dr de familie spune ca testele de la scoala nu dau rezultate pozitive in cazul Omicron, decat daca incarcatura virala este foarte mare? De ce, acum cateva luni in urma, cand am avut o pneumonie suspecta, dr de fam imi spune, la fel, ca testele de saliva nu au deloc acuratete? Ce rol au testele astea atunci?
Și cum de in alte tari europene școlile sunt deschise, fără a fi testați copiii deloc?
Care sunt acele țări?
Du-te bre Revolver cu focarele tale! Cit vreti s-o mai lungiti cu aiureala?
Unde mai pui ca am reusit performanta de a testa de doua ori pe saptamana si fara teste, ca ni se cam termina stocurile…
Testele de saliva sunt un efort financiar inutil.
Elevi testati negativ, la pcr au devenit pozitivi, elevi testati pozitiv au devenit la pcr negativi, iar elevii care nu se testeaza pot fi pozitivi si nimeni nu are habar.
Asa ca treceți scoala online in localitatile cu indice mare de transmitere comunitara.
O luna, doua, cat este nevoie.