Home » Articole » Adriana Pistol: Nu a fost identificată nici măcar o suspiciune a unei tulpini româneşti de covid

Adriana Pistol: Nu a fost identificată nici măcar o suspiciune a unei tulpini româneşti de covid

Adriana Pistol: Nu a fost identificată nici măcar o suspiciune a unei tulpini româneşti de covid
Adriana Pistol, INSP / Foto: gov.ro
Ascultă articolul

Directorul Centrului Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile (CNSCBT), Adriana Pistol, a afirmat că până în prezent nu există suspiciuni de apariţie a unei tulpini româneşti de covid. Ea a explicat că pentru a fi identificată o nouă tulpină, ar trebui ca populaţiile afectate să fie mai mari decât numărul de locuitori din ţară. Coordonatorul campaniei de vaccinare, Valeriu Gheorghiţă, a adăugat că această posibilitate este una mai mult teoretică decât practică.

- articolul continuă mai jos -
Adriana Pistol a fost întrebată, sâmbătă, la Maratonul Vaccinării, cât de adevărată este afirmaţia că ar putea apărea o tulpină românească, relatează news.ro
“Singurul răspuns pe care pot să vi-l dau pe evidenţele colectate până în prezent, pe baza tuturor tulpinilor secvenţiate în România, este că suntem departe, nu a fost identificată deocamdată nici măcar o bănuială, o suspiciune a unei astfel de tulpini. Populaţiile afectate trebuie să fie mult mai mari decât o populaţia României ca o astfel de tulpină să apară şi să fie o tulpină românească”, a răspuns Adriana Pistol.
Coordonatorul campaniei de vaccinare, Valeriu Gheorghiţă, a completat, afirmând că organisme internaţionale supraveghează apariţia oricăror variante virale noi.
„(…) Centrul European de Control al Bolilor supraveghează toate aceste variante virale, variante de îngrijorare sau variante pe interes. Dar cred că specific pentru România această posibilitate este de fapt mai mult teoretică decât practică.  Este puţin probabil să se întâmplă acest lucru, mai degrabă vorbim, aşa cum s-a întâmplat şi în celelalte situaţii, de populaţii mari unde infecţia se răspândeşte necontrolat şi există această posibilitate de a se acumula noi mutaţii la nivelul proteinei Spike”, a spus Gheorghiţă, potrivit news.ro.
Sursa Foto: INSP / Foto: gov.ro (Adriana Pistol)
Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole