Home » Articole » 47 de turiști maghiari au ajuns luni la spital după ce au mâncat la o pensiune din Băile Herculane / S-a activat planul roșu de acțiune / ”Am chemat absolut toţi medicii, chiar şi cei care erau în zile libere”

47 de turiști maghiari au ajuns luni la spital după ce au mâncat la o pensiune din Băile Herculane / S-a activat planul roșu de acțiune / ”Am chemat absolut toţi medicii, chiar şi cei care erau în zile libere”

47 de turiști maghiari au ajuns luni la spital după ce au mâncat la o pensiune din Băile Herculane / S-a activat planul roșu de acțiune / ”Am chemat absolut toţi medicii, chiar şi cei care erau în zile libere”
Sursa foto: Ilona Andrei / G4Media
Ascultă articolul

Un autocar cu 47 de cetăţeni maghiari a ajuns luni la Spitalul Municipal din Orșova, după ce turiştii au acuzat simptome de toxiinfecţie alimentară, anunță Radio România Actualități.

Aceştia s-au simţit rău după ce au mâncat la o pensiune din Băile Herculane, unde erau cazaţi. Cazul va face obiectul unei anchete declanşate de reprezentanţii Direcţiei de Sănătate Publică Mehedinţi, care vor stabili cauzele acestei situaţii.

- articolul continuă mai jos -

Conducerea unităţii medicale a suplimentat personalul prin aducerea de medici de acasă.

”S-a declanşat planul roşu în care noi am chemat absolut toţi medicii, chiar şi cei care erau în zile libere sau care erau în ture acasă şi astfel am putut să gestionăm acest caz cu 47 de pacienţi, şi aici vorbim de 44 de turişti, un ghid şi doi şoferi”, precizează Adrian Cican, managerul spitalului.

Turiştii au fost externaţi şi s-au întors la pensiunea în care erau cazaţi, administratorii acesteia urmând să dea explicaţii în faţa reprezentanţilor Direcţiei de Sănătate Publică.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole