Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Staţiunea „Băile Oglinzi” din oraşul Târgu-Neamţ va fi revitalizată printr-un proiect cu fonduri europene în valoare de aproape 47 de milioane de lei, a anunţat preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Neamţ, Daniel Vasilică Harpa.
Proiectul a fost depus spre finanţare în momentul în care Daniel Vasilică Harpa era primarul oraşului Târgu-Neamţ şi va fi continuat de actualul edil.
„Prin această investiţie vor fi realizate spaţii moderne pentru agrement şi relaxare, vor fi revitalizate spaţiile verzi şi vor fi amenajate alei pietonale, piste pentru alergare şi biciclete, mobilier urban şi soluţii digitale pentru vizitatori. (…) Băile Oglinzi au istorie, au potenţial şi merită să redevină un reper pentru sănătate, relaxare şi turism în întreaga regiune”, a transmis preşedintele CJ Neamţ.
La rândul său, primarul Vasile Apopei a subliniat importanţa acestui proiect pentru comunitate.
„În urmă cu vreo 170 de ani, analizele făcute asupra apelor de aici arătau că proprietăţile lor terapeutice se ridică la nivelul celor mai cunoscute staţiuni europene. La începutul secolului trecut, oameni din întreaga ţară veneau la Oglinzi pentru tratament şi odihnă. (…) Apoi au venit anii în care locul acesta a fost uitat. Clădirile s-au degradat, izvoarele au rămas nevalorificate, iar ceea ce odinioară era un simbol al întregii Moldove a ajuns să fie privit cu tristeţe şi nostalgie. (…) Acest proiect nu înseamnă doar turism. Înseamnă locuri de muncă. Înseamnă investiţii. Înseamnă dezvoltare economică. Înseamnă şansa ca Târgu-Neamţ să valorifice una dintre cele mai importante resurse pe care le are”, a precizat primarul oraşului Târgu-Neamţ, transmite Agerpres.
Proiectul este finanţat prin Programul Regional Nord-Est 2021-2027.