Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a transmis un mesaj de solidaritate cu Marina Ovsyannikova, editorul televiziunii de stat ruse care a protestat în direct împotriva războiului.
Zelenski, citat de News.ro, a spus că i-a fost „recunoscător” ei şi altora „că au încercat să transmită adevărul”:
Marina Ovsyannikova, un editor de la televiziunea de stat rusă, a transmis un mesaj anti-război în direct, în spatele unei colege care transmitea știrile oficiale de la Kremlin. Informația a plecat de pe contul de Twitter al ziaristului Kevin Rothrock de la publicația rusă independentă Meduza.io.
Reacția jurnalistei vine la doar 3 zile după ce au apărut primele fisuri în propaganda rusă, atunci când doi invitați la principalul talk-show de propagandă au criticat războiul, spre disperarea moderatorului.
Ovsyannikova also appears to have recorded a video beforehand in which she blames Putin for the war and apologizes for her work on Russian state TV news. pic.twitter.com/VuoqtJWcIY
— max seddon (@maxseddon) March 14, 2022
Tânăra angajată la televiziunea de stat a scandat ”Fără război! Opriți războiul!” în timp ce afișa un mesaj similar și trecea prin cadrul colegei sale, intrând astfel în direct. Televiziunea a oprit transmisia imediat și a schimbat cadrul și știrea.
Agenția de presă rusă Tass.com a transmis deja că televiziunea Rusia 1 face verificări cu privire la incidentul în care ”o necunoscută” a intrat în cadrul unei transmisii live.
Tot ziaristul de la Meduza a publicat o fotografie cu Marina Ovsyannikova, care nu este ”necunoscută” la televiziunea oficială a Kremlinului, ci editor în cadrul acesteia.
Apparently, a woman just ran onto the stage during a Russian state television news broadcast with a sign that said, “Stop the war! Don’t believe propaganda! They’re lying to you here!” pic.twitter.com/nn5XWsh4Wn
— Kevin Rothrock (@KevinRothrock) March 14, 2022
sursa foto: Captură video Twitter
Oaie, poate ai un razboi de lupta, lasa-i pe nordcoreeni in pace. Ei au invins America si au tara. Tu nu bei apa la pet in buncar, daca mai esti in tara ta.
nu prea am inteles ce ai scris aici. dar sunt de acord cu tine cand zici „m”e Putin si tuturor simpatizantilor putinisti”
Asta ai inteles tu de aici 🙁
Nu-i nimic de înțeles, decât că au turbat, propagandistii pro-sovietici, simt cum le fuge pământul de sub picioare. Teroriștii pe care ii susțin nici măcar apă nu o sa mai aibă de băut dar lasă că se refugiază în Coreea, la o adică, singura țară adevărată. Acolo au scoarță de copac.
@vanatorul de ruble, am inteles ca un pupator putinist habar nu are sa scrie. Dar ramane valabila urarea mea adresata tuturor putinistilor.
si urarea asta impotriva lui stalin, comunistilor, se striga in familia mea de prin 1958 de cand bunicul meu a fost arestat si condamnat politic, taica-miu dat afara de facultate, bunica-mea data afara din acasa impreuna cu copiii minori, casa confiscata, etc. Si erau tarani muncitori (chiaburi), fara afiniatti politice. Ca si atunci, lumea satului era impartita intre gospodari si o gramada de betivani si puturosi (mai tarziu deveniti muncitori la orase). Mai vreti?
Nu ai cu cine, astia de scriu aici ori sunt niste ex-comunisti, ori niste frustrati amarati care nu au fost in stare sa faca nimic in viata si dau vina pe occident.
Alt AURolac .. comparã Korea de sud (pro americanã),cu Korea de Nord (pro bolsevico/comunistã) .. and see the differences 😂😂 Korea de Nord (moartea umanitãtzii si a libertãtzii) .. aia este tzarã,bã ….AURistanezule ?!
„exact”, numai ca scrii dintr-o tara unde ai lumina liberttatii si concediile ti le faci la sud si in vest. In Rusia nu ai sta, „dasteptule”.
Go f __ yourself!
Duceți -va dvs înainte și ne spuneți cum a fost
În sfârsit AURolacii adoptã sloganul American .. Make love,not war !! 💣🚾😂😂😂😂
Actorasul Zelensky lupta din greu… cu milioanele de dolari pe care ii are in conturi. Facuti din actorie, desigur….
Și păpușoiul crăcănat de la Kremlin, Chucky al dvs, lupta ușor? De ce, că are mai multe?
eu credeam ca vorbesti de tipa ca i-au dat americanii cateva milioane ca sa apara cu mesajul. Eu asa as fi cconceput mesajul pe ziua de azi.
Zelensky are vreo cateva milioane, primite in bancnote de cate un dolar. Si americanii ii mai dau si cate un baton de Mars ca sa planga adolescentii rusi cand il vad la TV. Cica peste doua luni se duce in Moscova si, cu 1o dolari, poate inchiria intreaga Piata Rosie. Cu 10 dolari statul rus va produce paine pentru jumate de Moscova.
Ăsta? E un incel frustrat care probabil că nu iese din vizuină. Sta pe canapea, cu basca pe cap și ie,izmene dacice plus opinci in picioare și se lupta cu imperialismul american.
S-a adunat gasca de patrioti sa injure america si occidentul, ei bucurandu-se de toate privilegiile unei societati libere. Valea in coreea si in rusia daca va place atat de mult, mi.ze.riilor!
Patriotii de carton plini de intelepciune ruseasca. 💩😏
Mesaj pentru poporul rus… in engleză.
Femeia aceea pe care o blamati are curaj mai mult de mii de ori mai mare ca al vostru,postaci nenorociti!asa vreti voi sa iesiti din situatia asta,cu mistouri?!?va meritati soarta!!!
Femeia aceea pe care o blamati are curaj mai mult de mii de ori mai mare ca al vostru,postaci nenorociti!asa vreti voi sa iesiti din situatia asta,cu mistouri?!?va meritati soarta!!!de ce cenzura,supara adevarul,dragi tovarasi???
Deja e disparuta de peste 12 ore, avocatii nu au voie sa o vada si nici nu pot confirma daca mai e in vreo sectie de politie din Moscova.
Postacii presteaza oricum ca se simt in siguranta sobolanii intr-o tara NATO unde nu sunt arestati si dati disparuti pentru delict de opinie. Inca.