Home » Articole » Viitoarele acorduri asupra Strâmtorii Ormuz nu vor implica taxe de tranzit, asigură Omanul

Viitoarele acorduri asupra Strâmtorii Ormuz nu vor implica taxe de tranzit, asigură Omanul

Viitoarele acorduri asupra Strâmtorii Ormuz nu vor implica taxe de tranzit, asigură Omanul
Sursa foto: Amirhosein Khorgooi / AP / Profimedia
Ascultă articolul

Ministrul omanez de externe, Badr al-Busaidi, a cărui ţară împreună cu Iranul sunt riverane Strâmtorii Ormuz, a asigurat joi că viitoarele acorduri privind această arteră navigabilă vitală pentru exporturile de petrol şi gaze nu vor presupune impunerea de taxe pentru navele comerciale, relatează agenţia de știri EFE, citată de Agerpres.

- articolul continuă mai jos -

Şeful diplomaţiei din Oman a dat aceste asigurări a în urma unei întâlniri pe care el şi partenerii săi din ţările Consiliului de Cooperare al Golfului (CCG) au avut-o la Manama, capitala Bahrainului, cu secretarul de stat american Marco Rubio, care a considerat de asemenea „inacceptabil” ca Iranul să impună taxe navelor ce tranzitează Strâmtoarea Ormuz.

Ministrul omanez „a subliniat (la întâlnire) importanţa restabilirii libertăţii de navigaţie prin Strâmtoarea Ormuz şi a asigurării liberei circulaţii, menţionând că Omanul, în calitate de stat riveran al strâmtorii, are o responsabilitate specială de a sprijini eforturile internaţionale menite să garanteze siguranţa navigaţiei maritime”, se arată într-un comunicat emis de Ministerul omanez de Externe.

De asemenea, el a „subliniat că viitoarele acorduri referitoare la strâmtoare nu implică impunerea niciunei taxe de tranzit”, precizează acelaşi comunicat.

Aceste precizări vin la două zile după ce Omanul şi Iranul au anunţat crearea unui grup de lucru comun pentru a aborda „gestionarea viitoare a navigaţiei” în Strâmtoarea Ormuz, împreună cu „serviciile care urmează să fie furnizate şi costurile asociate, în conformitate cu standardele internaţionale”.

În urma unei reuniuni care a avut loc în Oman, cele două ţări au emis marţi o declaraţie comună în care subliniază suveranitatea lor asupra acestei artere navigabile strategice, acum redeschisă după ce a fost controlată şi blocată de facto de Iran în timpul războiului cu SUA.

Omanul şi Iranul, „ca state riverane, şi-au reafirmat angajamentul de a asigura trecerea în siguranţă prin strâmtoare (…), subliniind în acelaşi timp suveranitatea şi drepturile lor suverane asupra apelor teritoriale”, se arată în declaraţie.

Strâmtoarea Ormuz, prin care tranzitează în mod normal circa 20% din petrolul şi gazele naturale lichefiate (GNL) comercializare la nivel mondial, era liberă de orice control înainte ca SUA şi Israelul să lanseze războiul împotriva Iranului pe 28 februarie.

Conform memorandumului de înţelegere semnat săptămâna trecută de SUA şi Iran pentru încheierea ostilităţilor, Iranul se angajează „să garanteze trecerea în siguranţă a navelor comerciale, fără taxe timp de 60 de zile, între Golful Persic şi Marea Arabiei, precum şi în sens invers”.

Totuşi, după cele 60 de zile de navigaţie fără taxe prin Strâmtoarea Ormuz, Iranul va putea impune „taxe de redevenţă” pentru serviciile prestate pe acest coridor, care „nu va reveni la situaţia precedentă războiului”, a susţinut negociatorul-şef iranian, Mohammad Bagher Ghalibaf.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole