Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Fostul președinte american Donald Trump i-a confundat pe liderii Turciei și Ungariei într-un discurs de campanie susținut luni în New Hampshire, relatează Politico.
„Există un om, Viktor Orbán, a auzit cineva vreodată de el?”, a spus Trump, referindu-se la premierul ungar.
„Este, probabil, unul dintre cei mai puternici lideri din întreaga lume. Este liderul Turciei”, a mai spus fostul președinte. Președintele Turciei este Recep Tayyip Erdoğan.
Trump a adăugat că Orbán are un „front” cu Rusia. Nici Turcia și nici Ungaria nu au graniță cu Rusia.
Trump l-a lăudat anterior pe Orbán, care se opune migrației și drepturilor LGBTQ, și se referă la stilul său de guvernare ca la o „democrație iliberală”. Trump l-a găzduit la Casa Albă în 2019.
La rândul său, Orbán a fost primul lider european care a susținut campania prezidențială din 2016 a lui Trump și l-a îndemnat să „continue să lupte” după ce fostul președinte a fost pus sub acuzare penală.
„Întoarceți-vă, domnule președinte. Faceți America măreață din nou și aduceți-ne pacea”, a declarat Orbán la o reuniune a Coaliției de acțiune politică conservatoare din SUA la începutul acestui an.
un bufon despre o sluga: esti cel mai tare 🤣🤣🤣🤮🤮🤮
2 gun0aie bolsevice platit de Putler!
doi cotei
Poate doar a vrut să-l facă gras „leader of turkey” „liderul curcanilor”
Prea multă influență orcească
cumva ma simt razbunat .. daca mai zice si de capitala Ungariei ca e Bucuresti ..
De chelnerul de la Budapesta, Dragnea, nu a zis nimic?