Home » Articole » VIDEO Nicușor Dan minimizează efectele votului de la Primăria Capitalei: O înfrângere pentru mine ar însemna să nu mă mai primească în Europa, să nu intrăm în OCDE

VIDEO Nicușor Dan minimizează efectele votului de la Primăria Capitalei: O înfrângere pentru mine ar însemna să nu mă mai primească în Europa, să nu intrăm în OCDE

858
Sursa foto: Inquam Photos / Codrin Unici
Ascultă articolul

Președintele Nicușor Dan a respins marți ideea că rezultatul alegerilor de la Primăria București, unde candidatul pe care l-a susținut, USR-istul Cătălin Drulă, s-a clasat pe locul patru, ar reprezenta o înfrângere pentru el.

Da, cred că, cu titlu general și dvs, media, și românii investesc foarte multă energie în momentul alegerilor, momente emoționale, și mult mai puțină energie în a urmări că democrația este realizarea mandatului de către aleși, mandatul pe care li l-au dat oamenii prin vot.

- articolul continuă mai jos -

O înfrângere pentru mine ar însemna să nu mă mai primească nimeni în Europa, sau să nu intrăm în OCDE, nicidecum ce se întâmplă la niște alegeri locale în București”, a răspuns șeful statului, întrebat de ziariști, la Paris, dacă rezultatele alegerilor din București, câștigate de liberalul Ciprian Ciucu, pot fi interpretate drept o înfrângere pentru Nicușor Dan.

În ceea ce privește problemele Bucureștiului, acestea “sunt structurale”, a afirmat Nicușor Dan, fost primar al Capitalei, în condițiile în care “de 25 de ani primăria nu are o finanțare adecvată, banii s-au dus în lucrări la sectoare, gărdulețe, panseluțe, bordurici”.

“Vreau ca referendumul să fie pus în practică pentru ca primarul să aibă toată puterea pe care i-o dă un vot, a mai spus Nicușor Dan.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole