Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Liderii PNL, USR și UDMR, Ilie Bolojan, Dominic Fritz și Kelemen Hunor, au discutat marți înainte de consultările cu președintele Nicușor Dan, au declarat pentru G4Media surse politice.
Cei trei lideri, care au constituit în ultimele săptămâni o alianță politică informală, au vorbit despre o eventuală aliniere a pozițiilor la discuțiile cu șeful statului, potrivit surselor citate.
Ilie Bolojan a avansat duminică în discursul de la congresul PNL două soluții pentru deblocarea crizei guvernamentale. El a propus fie ca PSD să preia un guvern minoritar cu un pact de neagresiune pe 6 luni, fie ca PNL și aliații săi să preia guvernarea.
”Putem să facem un pact pentru România în următoarele 6 luni în care să stabilim că deficitele nu trebuie depășite, că trebuie adoptată legislația pentru banii din PNRR și alte idei de bază pe care le putem susține toate partidele și nu are decât PSD să-și asume o guvernare minoritară sau dacă nu, noi ne asumăm guvernarea împreună cu aliații noștri”, a spus Bolojan de la tribuna congresului unde e singurul candidat la șefia PNL.
”Noi, în această perioadă, am lucrat cu partidele din coaliție și, împreună cu partenerii noștri, USR și UDMR, am gândit o formulă cinstită, transparentă, pe față, pentru a veni cu o soluție pentru România”, a mai spus Bolojan.
PNL are o alianță informală cu USR și UDMR, cei trei lideri propunându-i deja președintelui Nicușor Dan un scenariu similar.