Home » Articole » VIDEO Bolojan, după consultările cu Nicușor Dan: Ar fi bine să se vină cu o propunere care să nu mai treacă prin ce s-a întâmplat în ultima perioadă / Propunem un pact pentru România și guvern minoritar în jurul PSD sau în jurul PNL-USR-UDMR

VIDEO Bolojan, după consultările cu Nicușor Dan: Ar fi bine să se vină cu o propunere care să nu mai treacă prin ce s-a întâmplat în ultima perioadă / Propunem un pact pentru România și guvern minoritar în jurul PSD sau în jurul PNL-USR-UDMR

1265
Foto: Octav Ganea / InquamPhotos
Ascultă articolul

Președintele PNL Ilie Bolojan a anunțat marți, după consultările cu Nicușor Dan, că PNL i-a transmis președintelui că ”ar fi bine să se vină cu o propunere care să nu mai treacă prin ce s-a întâmplat în ultima perioadă”.

Bolojan a mai spus că i-a propus președintelui un pact pentru România între partidele pro-europene, care ar presupune fie un guvern minoritar în jurul PSD, fie unul în jurul PNL-USR-UDMR.

- articolul continuă mai jos -

Șeful PNL a spus că PNL ar fi dispus să voteze un guvern minoritar PSD dacă acesta și-ar asuma marile reforme.

Declarații Ilie Bolojan:

  • am prezentat poziția PNL în această situație dificilă
  • având în vedere modul în care s-au derulat lucrurile, PNL consideră că o formulă realistă pentru un guvern învestit e o formulă bazată pe un acord politic, un pact pentru România valabil până la finalul anului, în care forțele politice l-ar semna. Ar cuprinde aspecte care țin de condiționările bugetare, păstrarea deficitelor și reducerea lor în continuare, angajarea răspunderii pe reformele din PNRR imediat după instalarea guvernului ca să putem absorbi banii europeni
  • Ar cuprinde prevederi care țin de respectul dintre partide, să nu existe moțiuni de cenzură ca acest guvern să poată lucra și să poată pregăti bugetul viitor
  • Date fiind tensiunile politice, considerăm că după un astfel de acord ce poate fi convenit în 1-2 zile, putem avea două ipoteze. Fie un guvern minoritar în jurul PSD, fie guvern minoritar în jurul PNL-USR-UDMR. Noi ne-am angaja să dăm un vot de instalare
  • Aceasta e poziția de la care plecăm
  • Considerăm că ar fi bine să se vină cu o propunere care să nu mai treacă prin ce s-a întâmplat în ultima perioadă
  • I-am mulțumit domnului președinte pentru că azi s-a împlinit un an de când guvernul pe care îl conduc încă a depus jurământul

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole