VIDEO Gimnastică artistică: Sportivul român Gabriel Burtănete, medaliat cu aur la sărituri,…

VIDEO Gimnastică artistică: Sportivul român Gabriel Burtănete, medaliat cu aur la sărituri, la Europenele de juniori

Sportivul român Gabriel Burtănete a cucerit, duminică, medalia de aur în finala de la sărituri, la Campionatele Europene masculine de gimnastică artistică pentru juniori de la Mersin (Turcia).

Gabriel Burtănete, care a avut cea mai mare medie şi în calificări, s-a impus cu 14,283, după sărituri de 14,266 şi 14,300.

Pe locul secund s-a clasat ucraineanul Ilia Kovtun, cu 14,033, al treilea a fost turcul Bora Tarhan, cu 14,016, în timp ce pe patru s-a situat Robert Burtănete, cu 13,899 (13,933, respectiv 13,866), Robert avusese a doua medie în calificări.

Gabriel Burtănete a fost aproape de podium la inele, terminând al patrulea, cu 12,966, la mică diferenţă de medaliatul cu bronz, Bora Tarhan, 13,000. Gabriel avusese în calificări a treia notă la acest aparat.

La paralele, Robert Burtănete a ocupat ultimul loc în finală (8), cu 11,833. În calificări, Robert fusese al cincilea.