VIDEO Frumusețea fotbalului: cele două mari ratări din ultimul minut al finalei…

VIDEO Frumusețea fotbalului: cele două mari ratări din ultimul minut al finalei Cupei Mondiale care ar fi putut încheia drama înaintea penalty-urilor

Finala Cupei Mondiale de fotbal, desfășurată duminică între Argentina și Franța, a stat permanent pe muchie de cuțit. Reveniri spectaculoase, goluri superbe, gesturi de mare rafinament tehnic – marea finală le-a avut pe toate. Dar a avut și două ratări monumentale, ambele în ultimul minut al prelungirilor, care ar fi putut încheia meciul înainte penalty-urilor de departajare. Nu a fost să fie, iar Argentina a câștigat.

Prima ratare i-a aparținut lui Kolo Mouani, vârful Franței, care a scăpat singur pe contraatac și a încercat un șut în forță. Emiliano „Dibu” Martinez, portarul naţionalei Argentinei, a parat însă cu piciorul, cu un reflex de portar de handbal.

Aproape imediat, mingea respinsă a ajuns în careul Franței, de unde vârful argentinian Lautaro Martinez a reluat cu capul puțin pe lângă poarta lui Hugo Lloris.

Imediat după cele două ratări, arbitrul a pus capăt celor 120 de minute de joc (scor 3-3) și s-a trecut la loviturile de pedeapsă, unde Argentina a câștigat cu 4-2.