VIDEO Ciclism: Australianul Jai Hindley a câştigat Turul Italiei, ediţia 2022

sursa foto captura

Ciclistul australian Jai Hindley (BORA-hansgrohe) a câştigat duminică Turul Italiei, ediţia 2022, la capătul ultimei etape a competiţiei, a 21-a, un contratimp individual pe distanţa de 17,4 km în jurul oraşului Verona, etapă care l-a avut ca învingător pe italianul Matteo Sobrero (Team Bike Exchange), relatează Agerpres.

Sobrero a fost cronometrat în 22:24, fiind urmat de olandezii Thymen Arensman (DSM, +23) şi Mathieu van der Poel (Alpecin – Fenix, +40).

În clasamentul general însă, Hindley a încheiat pe primul loc, cu timpul total de 86:31:14, argintul şi bronzul revenindu-le ecuadorianului Richard Carapaz (INEOS Grenadiers, +1:18), respectiv spaniolului Mikel Landa (Bahrain Victorious, +3:24).

Jai Hindley devine astfel primul ciclist australian care câştigă Il Giro, după ce în 2020, când concura pentru Sunweb, obţinuse medalia de argint, fiind devansat atunci de britanicul Tao Geoghegan Hart