Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Biserica Ortodoxă face saltul de la sfințirea pereților cu trafalet la ștampila aplicată direct pe pereții casei. O publicație din Arad a postat pe contul de Tik Tok imagini cu un preot care sfințește o casă și aplică semnul crucii pe perete cu ștampila.
Noua metodă pare să fie la modă din moment ce producătorii de ștampile de acest gen, care se vând undeva la 100 de lei bucata, raportează stocuri epuizate.

Sursa Foto: www.bizoo.ro
În trecut, sfeștania sau sfințirea pereților se făcea cu ajutorul unui băț de chibrit învelit în vată. Patriarhul Daniel a făcut deliciul presei în 2014 când a folosit un trafalet de zugrăvit la sfințirea redacției Trinitas, dar și această tehnică pare să fie de acum depășită.

Sursa Foto: Basilica
Daca folosesti ceva neobisnunit, pretind ca esti ridicol („ahaha, are pantofi rosii!”).
Daca folosesti ceva obisnuit, pretind la fel de natural ca esti ridicol (‘ahaha, are trafalet”, „ahaha, are vata”, „ahahahahahahahaha are pantofi”).
Ia vedeti, poate gasiti ceva amuzant in faptul ca in Bucuresti se practica circumscrierea.
sunteti penibili… inapoiata de biserica ortodoxa romana, vorbeste de „ceva nou”
voi care tineti oamenii in evul mediu, ca sa-i mulgeti de bani
Mai zi-ne cu circumscrierea în București că pare interesant :)))
soroseii sunt shabosh guy, nu stiu toate dede-supt-urile
Și după aceea curăță ei peretele, pe banii lor?
Îmi vine sa mă îmbăt.🤔 Dracu nu mai fuge de tămâie și agheazmă. Acum fuge de stampilă 🤔 Cred că am rămas nostalgic. Ma adaptez greu cu modernismul🤔
Propun sfințirea cu Drona, urmatorul salt tehnic de la metoda Dosarul-cu-şina la digitalizare.
Si pasul următor e să trimită un email cu sfințirea sau ce vrajă fac ei acolo.
La sfințirea casei la sfeștanie se face cu un bețișor cu vată care îl pune în ulei sfințit ,aceea stapil cu tuși și curucea acea din tuși nu este ortodoxe, niciodată nu accept așa ceva ,
Dacă o făceau catolicii sau vreun evanghelist-luterane, reformat sau pl calului câți mai sunt era 👍
nu, nu era deloc ok, avem exemple in biblie si prin germania nazista cu peceti de-astea. chiar nu le vad rostul, dar accept o explicatie rezonabila. poate imi scapa de ce tre sa pui stampila pe o casa sfintita. altfel, bine ca e botnita pecetea diavolului
ni s-a redat in integralitatea sa comunicatul Ultimului Presedinte al UASCR Cluj
Accept și stampila și vaccinul, sunt credincios dar nu practicant sunt și pe vechi și pe nou
Numai la ortodocsi am vazut stampilarea peretilor. E de ris pur si simplu. Clar ca nu as permite niciunui popa sa-mi murdareasca peretii. Adica nu prea pricep ce bine poate sa faca faptul ca ai peretii cu cruci. E de ev mediu.
Slujbe bisericești prin Zoom…
Binecuvântarea prin Raspberry Pi
Agheasma prin TikTok
Domne, romanul verde e credincios. Crede in pisica neagra, in deochi, in zodiac si mai nou in stampila pe perete.
Mai apoi, stampila cu cruce pe perete are si avantajul ca arata care este credincios=credincios si care este mai putin credincios. Ai stampilelele din ultimii x ani pe perete? Atunci esti credincios nevoie-mare si popa te mangaie pe cap si te baga sub patrafir.
Nu ai stampile pe perete? Nasol, te mananca focul iadului si te paste afurisenia ortodoxa.
Nimic nu se compara cu aceste mici detalii de evul mediu ce arata cam pe unde se afla majoritatea romanilor.
Nu asa ne-a zis Ieuropa Libera? „Nihil sine deo”? Daca nu ti-a placut Ceausescu, ia niste Ieuropa Libera sa te dregi.
Astea nu au nicio legătură cu Biserica adevărată, dar nu exista nimic care sa nu se rezolve în Isus Hristos!
O metoda venita din ,,vrednicia ,, preotilor tineri . Sa vedem cit de acceptata va fi de Sfantul Sinod .
Nu ar fi mai bine ca cel ce cheama preotul sa savirseasca Sfestania ( slujba Aghiasmei mici ) sa aibe deja pe perete crucea ? Cine se rusineaza sa puna crucea pe fiecare perete de rasarit al camerelor casei sale ?!
In plus , aplicarea acelei stampile este optiunea proprietarului casei . Preotul trebuie sa intrebe daca proprietarul este de acord . In caz contrar va folosi metoda transmisa de la Sfintii Parinti ; aceea care nu lasa urme vizibile .
Sunt ortodox nepracticant. Nu accept nicio stampila, trafalet sau alte prostii. Ala vine sa sfinteasca sau sa isi bata joc de peretii mei? Slujba nu e sufivienta, de ce trebuie sa arunce cu apa si sa murdareasca peretii? Nu am nevoie de urme fizice prin casa, credinta e in spirit, nu in lumea fizica.
Imi place foarte mult de Pr. Iosif Ghiuzan de la Biserica Sf. Iosif din București.
tine niște predici foarte bune te u g la suflet.
daca as sta in Bucuresti nu as lipsi la ora 18 de la
predica.
e extraordinar.
Si este o fata tânără care canta dumnezeiește la orgă.