Home » Articole » Ursula von der Leyen anunță că UE suplimentează până la 100 de milioane de euro ajutorul acordat Fâșiei Gaza

Ursula von der Leyen anunță că UE suplimentează până la 100 de milioane de euro ajutorul acordat Fâșiei Gaza

Ursula von der Leyen anunță că UE suplimentează până la 100 de milioane de euro ajutorul acordat Fâșiei Gaza
sursa foto: Pexels.com
Ascultă articolul

Uniunea Europeană urmează să-şi suplimenteze ajutoarele destinate Fâşiei Gaza cu 25 de milioane de euro, anunţă luni preşedinta Comisiei Europene (CE) Ursula von der Leyen, în contextul în care catastrofa umanitară din enclava palestiniană se amplifică, relatează CNN, citat de News.ro.

Situaţia actuală în Fâşia Gaza este ”disperată”, a denunţat preşedinta Comisiei într-un discurs, în faţa ambasadorilor, la Bruxelles.

- articolul continuă mai jos -

”Azi (luni) pot să anunţ că creştem ajutorul umanitar destinat Fâşiei Gaza cu încă 25 de milioane de euro”, a anunţat ea.

”Astfel, Uniunea Europeană va aloca în total 100 de milioane de euro ajutoare umanitare destinate civililor din Fâşia Gaza”, a precizat Ursula von der Leyen.

UE cooperează cu Israelul, Egiptul şi ONU în vederea facilităriii livrării de ajutoare enclavei, le-a spus ambasadorilor preşedinta Comisiei.

sursa: News.ro

Știri video

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole