Un șarpe veninos a întrerupt meciul lui Dominic Thiem de la Brisbane…

sursa foto: Unsplash

Un șarpe veninos a întrerupt meciul lui Dominic Thiem de la Brisbane după ce a intrat pe terenul de tenis

Un șarpe veninos a întrerupt meciul fostului campion de la US Open, Dominic Thiem, din primul tur al calificărilor pentru Brisbane International, în Australia, transmite The Guardian.

Fostul număr 3 mondial l-a avut ca adversar sâmbătă pe tânărul australian James McCabe, austriacul pierzând primul set cu 2-6. Însă revenirea de succes a jucătorului de 30 de ani a fost întreruptă când fanii de pe teren au văzut un șarpe.

Personalul de securitate a fost chemat, iar arbitrul a fost nevoit să oprească temporar jocul atunci când șarpele s-a strecurat pe Show Court 2. În cele din urmă, un prinzător de șerpi a capturat reptila – un șarpe maro de 50 cm – și a scos-o din sală, permițând reluarea jocului.

Thiem a salvat trei mingi de meci la 3-5 în setul al doilea, înainte de a câștiga cu 7-6 (7-4) și de a forța un decisiv pe care l-a câștigat cu 6-4.