Home » Articole » Un elev din Oradea a dat Evaluarea Națională din patul de spital, după ce a leșinat în dimineața primului examen

Un elev din Oradea a dat Evaluarea Națională din patul de spital, după ce a leșinat în dimineața primului examen

Un elev din Oradea a dat Evaluarea Națională din patul de spital, după ce a leșinat în dimineața primului examen
Foto: edupedu.ro
Ascultă articolul

Un elev de clasa a VIII-a de la Colegiul Național Emanuil Gojdu din Oradea a susținut prima probă de la Evaluarea Națională internat în spital, după ce, luni dimineață, înainte de examen, i s-a făcut rău, scrie ebihoreanul.ro

Băiatul a leșinat cât încă era acasă și se pregătea să meargă spre școală, a fost dus de urgență la spital, unde medicii au început să-i facă investigații. Chiar dacă a fost conștient, doctorii nu l-au putut externa, fiind necesar să-l țină sub supraveghere medicală.

- articolul continuă mai jos -

„Părinții au solicitat să primească subiectul de rezervă, ceea ce s-a și întâmplat. La ora 13 a început examenul”, a declarat inspectorul școlar general Alin Ștefănuț.

Trei profesori de la Colegiul Gojdu s-au deplasat în unitatea medicală, pentru a-l supraveghea pe elev în timpul examenului. Am trimis echipamentele necesare din timp, iar un membru al comisiei de examen și doi asistenți s-au deplasat la spital, unde s-a pus la dispoziție o sală în care elevul să poată susține examenul, fără să mai fie altcineva prezent”, a declarat directoarea școlii, Anca Marchiș. La finalul probei, care trebuie înregistrată audio și video, lucrarea elevului trebuie scanată, în prezența lui, deoarece corectura se face digital.

Susținerea examenului din patul de spital este o necesitate pentru elev, deoarece își dorește să fie licean tot la Gojdu, ceea ce înseamnă că are nevoie de medie mare de admitere.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole