Home » Articole » UDMR va rămâne la Guvernare și după rocada din mai, în formula 3+1, susține ministrul Mediului Tánczos Barna

UDMR va rămâne la Guvernare și după rocada din mai, în formula 3+1, susține ministrul Mediului Tánczos Barna

UDMR va rămâne la Guvernare și după rocada din mai, în formula 3+1, susține ministrul Mediului Tánczos Barna
Sursa foto: Ilona Andrei / G4Media
Ascultă articolul

Chiar dacă șeful PSD, Marcel Ciolacu, a lăsat să se înțeleagă în mai multe rânduri că UDMR nu va mai intra la guvernare, după rocada premierilor din luna mai, ministrul Mediului, Tánczos Barna, susține că nu se va schimba absolut nimic. Prezent în emisiune la Digi24, ministrul UDMR s-a arătat convins că formațiunea din care face parte nu va fi lăsată în afara guvernării. El a dat asigurări că rocada premierilor se va face la termen, așa cum este prevăzut în protocolul coaliției de guvernare.

- articolul continuă mai jos -

„Vă asigur că nu a existat nicio discuție concretă despre modificarea numărului de ministere, sau despre scoaterea UDMR din coaliția de guvernare”, a punctat Tánczos Barna, când a fost chestionat despre spusele liderului PSD, Marcel Ciolacu, din care a reieșit că după rocadă numărul portofoliilor ministeriale ar putea fi redus.

Tánczos Barna a întărit că actuala formulă cu trei ministere alocate UDMR, plus o poziție de viceprim-ministru, se va păstra și după ce PSD va prelua funcția de premier.

„Sunt convins că vom avea rocada în mai iar formula de 3+1 se va păstra pentru UDMR”, a spus Barna, subliniind că discuțiile care au loc pe la partide, în afara coaliției, nu ar trebui luate în considerare.

În prezent, în coaliția de guvernare UDMR deține trei ministere: Mediu, Dezvoltare și Lucrări Publice, Sport, plus poziția de viceprim-ministru, deținută de Kelemen Hunor.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole