Home » Analize » Ucraina se declară pregătită să ia locul Ungariei în UE și NATO

Ucraina se declară pregătită să ia locul Ungariei în UE și NATO

Ucraina se declară pregătită să ia locul Ungariei în UE și NATO
Sursa foto: European Council
Ascultă articolul

Ucraina a declarat că este pregătită să înlocuiască Ungaria în Uniunea Europeană (UE) și în Organizația Tratatului Atlanticului de Nord (NATO) în cazul în care Budapesta preferă să se alăture structurilor internaționale conduse de Rusia, transmite Al Jazeera.

Declarația a fost publicată miercuri de Ministerul Afacerilor Externe al Ucrainei. Deși în mod clar ironică, aceasta reflectă, de asemenea, tensiunile serioase care s-au acumulat între Ucraina și Ungaria. Budapesta preia în mod constant retorica Moscovei cu privire la războiul din Ucraina și obstrucționează eforturile organismelor occidentale de a sprijini Kievul.

- articolul continuă mai jos -

Declarația Kievului, care a fost postată și pe X, a fost făcută ca răspuns la „ultimele declarații manipulatoare ale conducerii Ungariei cu privire la decizia Ucrainei de a nu prelungi acordul de tranzit cu statul agresor, Rusia, începând din 2025”, se arată în declarație.

Kievul a declarat că „ar fi gata să ocupe orice loc vacant în UE și NATO dacă Ungaria alege să îl elibereze” în favoarea apartenenței sale la Comunitatea Statelor Independente (CSI) sau la Organizația Tratatului de Securitate Colectivă (OTSC).

 

Atât CSI, cât și OTSC sunt alianțe și blocuri politice strâns legate de Rusia.

Ministrul ungar de externe, Peter Szijjarto, a acuzat anterior Ucraina că exacerbează provocările economice ale Europei prin refuzul său de a reînnoi un acord de tranzit al gazelor pe cinci ani cu Rusia. Budapesta susține că această decizie a dus la o creștere cu 20 % a prețurilor gazelor naturale pe piața europeană.

Spre deosebire de alte țări din UE, Ungaria și-a extins importurile de gaz rusesc de la invazia Ucrainei de către Moscova din februarie 2022.

Cu toate acestea, Budapesta primește gaz rusesc prin conducte care trec pe sub Marea Neagră și prin Turcia și, prin urmare, livrările sale nu sunt afectate de oprirea rutei ucrainene.

Comunicatul a calificat afirmația Ungariei cu privire la prețuri drept „parte a unei campanii de informare motivată politic și destinată consumului intern”.

De la izbucnirea războiului la scară largă dintre Rusia și Ucraina în urmă cu aproape trei ani, UE a încercat să își reducă dependența de combustibilii fosili ruși. Cu toate acestea, Ungaria, Slovacia și Austria rămân extrem de dependente de importurile de gaze.

Ungaria este considerată cel mai apropiat membru al UE de Moscova și s-a opus în mod repetat ajutorului militar și financiar acordat de Europa Ucrainei. De asemenea, a obstrucționat sau a întârziat unele sancțiuni ale UE împotriva Rusiei.

Între timp, Ucraina continuă să facă presiuni pentru aderarea la UE și NATO.

„Dacă Ungaria dorește cu adevărat să contribuie la încheierea războiului, ar trebui să înceapă prin a nu submina unitatea în cadrul UE și, în schimb, să depună eforturi pentru a consolida securitatea energetică și independența propriei țări și a propriilor cetățeni, alături de restul Europei și de Statele Unite”, se arată în declarația Ucrainei.

Pe fondul războiului, armata ucraineană a anunțat miercuri că a lansat o lovitură nocturnă în interiorul Rusiei care a incendiat un depozit de petrol din orașul Engels, unde se află baza bombardierelor nucleare rusești.

Comentarii
  • KingMichael007

    Neaaaah, Putin are nevoie de mai multi cai Troiani in Europa. Pe langa Ungaria, se pregateste Romania, Austria, Slovacia, Bulgaria, probabil si Cehia. El are nevoie de oameni care sa para ca vor in UE si NATO, dar sa asculte si de el si de America. Jocuri….

    • Ungaria a pierdut 1 mld, Bulgaria la limita cu 9 mld.
      UK regreta ca a iesit din UE.
      Sosocarismul asta costa bani, dureaza un pic pana iti revii… :))

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole