Home » Analize » Trei miniștri din Zimbabwe, infectați cu COVID-19, au murit în ultimele două săptămâni

Trei miniștri din Zimbabwe, infectați cu COVID-19, au murit în ultimele două săptămâni

Trei miniștri din Zimbabwe, infectați cu COVID-19, au murit în ultimele două săptămâni
sursa foto: Captură video BBC
Ascultă articolul

Trei miniștri din Zimbabwe infectați cu COVID-19 au murit în ultimele două săptămâni, bilanțul membrilor Executivului de la Harare victime ale noului coronavirus ajungând la patru, notează Washington Post.

Cel mai recent deces a fost cel al ministrului Transporturilor, vineri, după ce miercuri a murit ministrul de Externe iar pe 15 ianuarie ministrul Afacerilor Interne.

- articolul continuă mai jos -

Președintele țării africane, Emmerson Mnangagwa, a declarat că noul coronavirus face ravagii în țara sa.

„Pandemia nu discriminează. Nu există spectatori, judecători, sau oameni mai sfinți ca tine. Nu există supermen sau superwomen. Suntem cu toții expuși”, a declarat președintele la postul național.

Zimbabwe, la fel ca multe state africane, a înregistrat la început puține cazuri Covid-19 dar, recent, se confruntă cu o creștere a infectărilor. Se crede că o nouă variantă a virusului a intrat în țară când mii de cetățeni care locuiesc în Africa de Sud s-au întors acasă, în vacanță.

 

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole