Home » Sportz » Toni Nadal spune că despărțirea șocantă dintre Alcaraz și Ferrero „nu a avut legătură cu tenisul”

Toni Nadal spune că despărțirea șocantă dintre Alcaraz și Ferrero „nu a avut legătură cu tenisul”

816
Carlos Alcaraz / Sursa foto: Felice Calabro/IPA via ZUMA Press/dpa / Hepta/Mediafax Foto
Ascultă articolul

Toni Nadal se declară „șocat” de despărțirea dintre Carlos Alcaraz și Juan Carlos Ferrero, antrenorul său de lungă durată. Fostul antrenor al lui Rafa spune că separarea își are originile dincolo de tenis.

După un sezon fantastic reușit de Carlos, liderul ATP a anunțat separarea surprinzătoare de antrenorul Juan Carlos Ferrero.

- articolul continuă mai jos -

Timp de șapte ani cei doi au lucrat împreună, iar sportivul din Murcia a devenit lider mondial și câștigător până la vârsta de 22 de ani a șase titluri de Grand Slam.

Cu doar câteva săptămâni înainte de startul Australian Open, Alcaraz a postat pe rețelele sociale despărțirea de Ferrero.

Conform spuselor lui Toni Nadal, separarea are motive care „depășesc sfera tenisului”.

„M-a surprins”, a declarat Nadal (64 de ani), într-un interviu acordat postului de radio spaniol Onda Cero.

„Nu mă așteptam la asta, mai ales după un sezon atât de bun pentru amândoi, Carlos terminând pe locul 1 mondial și câștigând două turnee de Grand Slam. Cred că (n.r. vestea) a surprins pe toată lumea.”

Toni, unchiul și fostul antrenor al lui Rafael Nadal, consideră că relația dintre elev și antrenor devine mult mai complicată odată ce banii intră în ecuație.

„Relațiile dintre jucători și antrenorii lor sunt dificile în toate sporturile, dar și mai mult în tenis. Jucătorul este cel care plătește și, de obicei, plătește pentru a auzi ceea ce vrea să audă.

Mi se pare că Alcaraz a luat această decizie, deoarece Ferrero a declarat că el voia să continue. Așadar, cred că motivul nu are legătură cu tenisul.

Mi-ar fi plăcut ca Juan Carlos să rămână pe tot parcursul carierei sale. A făcut o treabă excelentă cu Alcaraz. Dar când un jucător ia o astfel de decizie, trebuie să existe un motiv.

Nu cred însă că acest lucru îl va afecta prea mult, pentru că Alcaraz este un jucător bun”, a completat Toni Nadal.

Conform surselor Marca, Juan Carlos a primit noul contract din partea reprezentanților lui Carlos Alcaraz cu condiția să-l semneze sau să-l refuze în 48 de ore.

Jurnaliștii iberici vorbesc despre faptul că era prevăzută o reducere semnificativă a salariului lui Ferrero.

În plus, mai existau și alte aspecte în contract care nu aveau legătură directă cu tenisul.

Până la vârsta de 22 de ani, Alcaraz a triumfat deja de două ori la Roland Garros, de două ori la Wimbledon și în alte două cazuri la US Open.

După primul trofeu cucerit pe Arthur Ashe, Alcaraz a devenit la 19 ani și 4 luni cel mai tânăr lider mondial din istoria tenisului.

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole