Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Activitatea de testare pentru depistarea virusului SARS-CoV-2 a fost suspendată temporar, pentru cel puţin 14 zile, la Spitalul municipal de Urgenţă ”Elena Beldiman” din Bârlad, unitate suport COVID-19, după ce medicul de laborator a fost confirmat pozitiv la noul coronavirus.
„Activitatea de testare se suspendă temporar la nivelul spitalului, din cauza faptului că medicul din cadrul laboratorului s-a infectat cu SARS-CoV-2. În această perioadă, probele vor fi preluate de un laborator extern, de la Iaşi”, a declarat marţi, pentru Agerpres, purtătorul de cuvânt al Spitalului municipal de Urgenţă „Elena Beldiman” Bârlad, dr. Angelica Gramaticu.
O anchetă epidemiologică a fost demarată pentru a se stabili dacă mai sunt şi alte cadre medicale infectate.